W wielkanocne popołudnie nadchodzi czas na niedzielny obiad. W przeciwieństwie do wigilii świąt Bożego Narodzenia, Wielkanoc nie ma wyjątkowych ograniczeń w zakresie ilości i rodzaju potraw, które można spożywać.
Jakie potrawy na wielkanocny stół?
Ważne, aby były one związane z polską tradycją, a także smaczne i przypadły do gustu rodzinie oraz zaproszonym gościom.
Wielkanocny stół powinien pomieścić święconkę. W tym przypadku określenie to dotyczy zupy, która została ugotowana ze składników, jakie znajdowały się w koszyku podczas tradycyjnego święcenia pokarmów. Najczęściej na zupę składa się kiełbasa, szynka, boczek, chrzan, pieprz i sól.
Na świątecznych stołach najczęściej możemy spotkać żurek. Wykonuje się go na zakwasie z mąki żytniej i podaje z jajkiem, białą kiełbasą oraz ziemniakami. Jest to tradycyjna polska zupa, wcześniej podawana na szlacheckich stołach jako potrawa postna, a jeszcze dawniej była popularna wśród najbiedniejszej części społeczeństwa.
Oprócz żurku do popularnych wielkanocnych zup należy barszcz biały. Gotuje się go również na zakwasie, ale z mąki pszennej. Do smaku dodaje się śmietanę.
W wielkanocnych zupach prawie zawsze znajdziemy jajko, które jako symbol życia ma szczególne znaczenie w tradycji świąt wielkanocnych.
Wielkanocne ciasta
Żadne święta nie obejdą się bez ciast. W polskiej kuchni wielkanocnej szczególne miejsce zajmują makowce, mazurki oraz wielkanocne baby. Inaczej było dawniej, kiedy już na początku Wielkiego Tygodnia przygotowywano kołacze, żmudzkie pierogi, jajeczniki i obertuchy. Przyozdabiano je w krajobrazy, postacie i sceny rodzajowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kultywować ten zwyczaj i spróbować swoich sił w wyjątkowym udekorowaniu współczesnych ciast, które upieczesz na Wielkanoc.
A u Ciebie w domu jakie potrawy przygotowuje się na Wielkanoc?
Bonus – przepis na mazurek z konfiturą:
Składniki:
200 g mąki orkiszowej lub pszennej
50 g zmielonych migdałów
50 g cukru pudru
100 g schłodzonego masła
200 g masy migdałowej
1 żółtko
1 białko
szczypta soli
Przygotowanie ciasta:
Mieszamy mąkę, migdały, cukier puder i sól. Dodajemy żółtko i masło. Siekamy wszystko nożem, a następnie zagniatamy. Przygotowane ciasto rozwałkowujemy na prostokąt i pieczemy w 180 st. C przez ok. 10 min. W czasie pieczenia przygotowujemy masę migdałową.
Przygotowanie masy migdałowej:
Masę dokładnie mieszamy z białkiem. Następnie przekładamy do rękawa cukierniczego z tylką i wyciskamy dowolny kształt na brzegach podpieczonego ciasta. Całość wkładamy do piekarnika i pieczemy przez ok. 10 min, aż rant się zarumieni. Po upieczeniu ciasto odstawiamy do wystudzenia.
Po wystudzeniu ciasta, na wierz mazurka wykładamy konfiturę (brzoskwiniową lub pomarańczową), omijając przy tym rant ciasta. Dodatkowo całość dekorujemy bakaliami.