czwartek, 20 czerwca

Jak otworzyć pliki HEIC w systemie Windows 10

Od premiery iOS 11 w 2017 roku wszystkie iPhone’y i iPady domyślnie zapisują zdjęcia w standardzie HEIC.

Przejście z JPG może wydawać się dziwne, ale ma znaczące zalety. Rozmiary plików są zwykle znacznie mniejsze bez utraty jakości, podczas gdy wiele zdjęć (z serii serii czegoś podobnego) można przechowywać w jednym pliku.

Android utknął z JPG, ale możesz zapisać w HEIC, jeśli wolisz. Jeśli szukasz sposobów na zwolnienie przestrzeni dyskowej , warto to rozważyć.

Aplikacja Zdjęcia w systemie Windows 11 jest zgodna z plikami HEIC (i HEIF), ale w systemie Windows 10 nie zawsze jest to takie proste. Chociaż jest to technicznie obsługiwane, przed ich otwarciem lub zapisaniem może być konieczne wykonanie kilku czynności. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak otworzyć pliki HEIC w systemie Windows 10

Wszystkie wersje systemu Windows od października 2018 mogą otwierać pliki HEIC. Jeśli nadal korzystasz ze starszej wersji, przejdź do opcji Ustawienia > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update i zainstaluj nowszą wersję. Nie musi to być system Windows 11, nawet jeśli pojawi się monit o jego zainstalowanie.

Następnie musisz zainstalować narzędzie wsparcia, dostępne w Microsoft Store jako HEIF Image Extensions . To powinno być darmowe, ale może być już zainstalowane na twoim urządzeniu.

Teraz kliknij poniższy link, aby uzyskać rozszerzenia wideo HEVC . Będzie to kosztować 0,79 GBP / 0,99 USD, ale jest wymagane wraz z obsługą HEIF – niestety Microsoft nie wyjaśnia tego na liście rozszerzeń HEIF.

Zobacz więcej na temat otwierania filmów H.265 w naszym oddzielnym przewodniku dotyczącym instalacji kodeków HEVC w systemie Windows .

W przypadku obu narzędzi kliknij przycisk „Pobierz” i poczekaj na zainstalowanie oprogramowania.

Teraz powinieneś zauważyć, że dwukrotne kliknięcie pliku .heic otworzy go w domyślnej aplikacji Zdjęcia systemu Windows 10. Jeśli nie, powinieneś zobaczyć okno podobne do poniższego, w którym możesz kliknąć aplikację Zdjęcia i zaznaczyć pole oznaczone: Zawsze używaj tej aplikacji do otwierania plików .HEIC.

Jak przekonwertować HEIC na JPG

Jeśli zainstalowałeś wspomniane powyżej rozszerzenia HEIF i HEVC, przekonasz się, że po otwarciu pliku HEIC będzie on zachowywał się bardzo podobnie do pliku JPG. Możesz go edytować jak zwykle za pomocą narzędzi dostępnych w aplikacji Zdjęcia, ale zauważysz również, że nawet jeśli nie wprowadzisz żadnych zmian po kliknięciu przycisku „Edytuj i utwórz” w prawym górnym rogu, pojawi się niebieski „ Zapisz kopię” przycisk na dole, który pozwala ponownie zapisać zdjęcie w preferowanym formacie, w tym JPG.

Ta metoda jest dobra, jeśli chcesz przekonwertować okazjonalne zdjęcie, ale istnieją znacznie łatwiejsze sposoby wsadowej konwersji wielu zdjęć do formatu JPG

Istnieje sporo darmowych aplikacji, w tym

  • Konwerter iMazing HEIC
  • Konwerter Apowersoft HEIC na JPG
  • HEIC do JPG.com

Jeśli chcesz mieć większą kontrolę, na przykład poziom kompresji JPG, zmianę nazwy pliku i więcej, HEIC na JPG – HEIC Image Converter to świetna darmowa opcja.

Poniżej znajduje się iMazing Converter, mała aplikacja, która pozwala przeciągać i upuszczać pliki oraz wybierać, czy konwertować je do formatu JPG lub PNG, a także folder wyjściowy.

Użytkownicy Apple mogą łatwo przekonwertować plik HEIC na JPEG na komputerze Mac.

Jak sprawić, by iPhone przesyłał zdjęcia jako JPG zamiast HEIC

Jeśli nie chcesz konwertować plików w systemie Windows, istnieją różne sposoby udostępniania tych zdjęć, aby zostały automatycznie przekonwertowane na JPG. Aby udostępnić zdjęcia, otwórz aplikację Zdjęcia, dotknij Wybierz u góry, wybierz te, które chcesz, a następnie dotknij ikony udostępniania (lewy dolny róg) i wybierz aplikację lub metodę udostępniania.

Możesz wysłać je e-mailem lub przesłać do usługi przechowywania w chmurze. Udostępnianie przez WhatsApp lub inne media społecznościowe to zły pomysł, ponieważ jakość zdjęć jest zawsze obniżona.

Decydując się na udostępnianie za pośrednictwem poczty, możesz wybrać rozmiar — zawsze wybieraj oryginalny (maksymalny) rozmiar pliku, jeśli chcesz zachować najlepszą jakość.

A jeśli wybierzesz dostawcę chmury, takiego jak Dysk Google, powinieneś zobaczyć, że pliki zostaną zapisane z rozszerzeniem .jpeg.

Jak zatrzymać zapisywanie zdjęć przez iPhone’a w HEIC

Otwórz aplikację Ustawienia i przewiń w dół, aż zobaczysz Aparat. Stuknij go, a następnie stuknij Formaty (który znajduje się u góry).

Zobaczysz ten ekran i musisz zmienić go z Wysoka wydajność na Najbardziej kompatybilny:

Podobna historia dotyczy filmów, z plikami H.265 wymagającymi kodeka, aby można je było otwierać w niektórych aplikacjach. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika na temat instalowania kodeków HEVC w systemie Windows.

Czym jest plik HEIC?

Jeśli skopiujesz zdjęcia z najnowszego iPhone’a lub iPada na komputer PC lub laptop, możesz zobaczyć wiele dziwnych plików HEIC:

Format został opracowany przez MPEG – nie Apple – więc to nie Apple próbuje zrobić coś własnego. W rzeczywistości HEIC powoli uzurpuje sobie ustalony (ale stary i wadliwy) format JPG.

Obrazy z rozszerzeniem .heic są kompresowane przy użyciu HEVC, który jest wysokowydajnym kodekiem wideo. Obrazy te są następnie zapisywane w pliku HEIF, co oznacza High Efficiency File Format

Korzystanie z plików HEIF ma wiele zalet, nawet jeśli nieco mylące jest to, że plik nazywa się HEIC, a nie HEIF.

Oto dlaczego pliki HEIC są świetne:

  • Około połowy rozmiaru JPG przy tej samej jakości
  • Możliwość przechowywania wielu zdjęć w jednym pliku (idealne do zdjęć na żywo i zdjęć seryjnych)
  • Obsługuje przezroczystość, taką jak pliki GIF
  • Może przechowywać edycje obrazu, takie jak kadrowanie i obracanie, dzięki czemu można je cofnąć
  • Obsługa 16-bitowego koloru w porównaniu z 8-bitowym formatem JPG

Może Ciebie również zainteresować:

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows

Robienie zrzutu ekranu to coś, co wielu z nas robi każdego dnia i jest przydatne w różnych sytuacjach.Chcesz zachować coś ważnego na przyszłość, podzielić się tym ze znajomym lub uzyskać zda...

Jak skonfigurować wiele monitorów w systemie Windows 11

Jeśli długo pracujesz z domu, prawie na pewno będziesz potrzebować więcej niż jednego wyświetlacza. Drugi (lub trzeci) ekran może zmienić Twoją produktywność, nawet jeśli służy tylko do oddziele...

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do Chromecasta

Nie jest to szczególnie oczywiste, ale podłączenie pary bezprzewodowych słuchawek Bluetooth do Chromecasta z Google TV jest łatwe i bardzo przydatne.Google nie robi wielkiej sprawy z tej fun...

Jak podłączyć AirPods do Chromebooka

Słuchanie muzyki lub uzyskiwanie lepszej jakości dźwięku podczas przesyłania strumieniowego z serwisu Netflix na Chromebooka jest łatwe dzięki słuchawkom. Ale jeśli nie masz ochoty zaplątać się ...

Jak przesyłać pliki między Androidem a Windowsem

Jako najpopularniejsze na świecie systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych i urządzeń przenośnych, wiele osób regularnie korzysta zarówno z systemu Android, jak i Windows.Większość ap...

Jak otworzyć pliki EPUB w systemie Windows

Zarówno Windows 10, jak i Windows 11 mogą natywnie otwierać różne typy plików, ale nie zawiera to jeszcze EPUB.Pomimo tego, że jest to jeden z najpopularniejszych formatów e-booków, oznacza ...

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w systemie Windows 11

Podobnie jak jego poprzednik, system Windows 11 wykonuje wiele operacji w tle podczas korzystania z niego. Większość z nich jest ważna, aby wszystko działało płynnie, niezależnie od tego, czy ch...

Jak uruchomić system Windows w trybie awaryjnym

Tryb awaryjny jest funkcją systemu Windows od czasów systemu Windows 95, ale pozostaje tak samo ważny jak zawsze. Jeśli masz poważne problemy, dostęp do narzędzi odzyskiwania w trybie awaryjnym ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *