
Spis treści
Rzeczą, którą robimy dużo o tej porze roku, jest gra w rodzinne gry planszowe.
Jakie są najlepsze gry planszowe do wyciągnięcia na coraz dłuższe, wiosenne wieczory?
To zależy od tego, kto i ile osób gra. Dlatego uważamy, że ważne jest, aby upewnić się, że półka na gry lub szafka z grami jest wyposażona w wiele rodzinnych gier planszowych, dzięki czemu będziesz gotowy na każdą okazję.
Właśnie dlatego stworzyliśmy listę najlepszych gier planszowych, które według nas każda rodzina powinna mieć na swojej półce. Oto 10 gier planszowych, które uratujemy, gdy nasz dom się spali – lub przynajmniej pierwsze, który kupimy ponownie, jeśli strażak powstrzyma nas przed ponownym wejściem. A wśród wielu fantastycznych gier jest to lista trudna do zrobienia. Wszystkie one są wspaniałymi grami planszowymi i nie wahamy się polecać ich wszystkim każdej rodzinie.
Uwaga: mimo że podajemy sugerowane przez producenta przedziały wiekowe, często stwierdzamy, że wiek jest wyższy niż to konieczne. Najprawdopodobniej twoje dzieci będą już gotowe do tego wyzwania.
10 rodzinnych gier planszowych:
1. Wsiąść do Pociągu – zabawa strategiczna
Seria Wsiąść do Pociągu to fantastyczne rodzinne gry planszowe, które są świetne dla osób w każdym wieku. Gracze rywalizują o zbudowanie tras pociągów na planszy i zdobywanie punktów na podstawie długości i miejsc docelowych. Uwielbiamy, że gry mają dobrą równowagę strategii i szczęścia, a dodatkowo są łatwe do nauczenia się zasad. Nauka planowania swojej trasy w oparciu o karty i wiedza o tym, kiedy blokować inne są kluczem do dobrej strategii. Do wyboru są różne wersje – najbardziej lubimy wersję europejską. Ale każda wersja jest warta zagrania.
2-5 graczy, w wieku 8+, 45 minut
2. Blokus – rozpoznawanie przestrzenne i planowanie
Blokus to abstrakcyjna gra strategiczna z kolorowymi kawałkami w kształcie Tetrisa, które gracze próbują rozłożyć na planszy. Jedynym zastrzeżeniem do umieszczenia kawałka jest to, że nie może leżeć w sąsiedztwie innych elementów, ale zamiast tego musi być umieszczony dotykając co najmniej jeden róg figur gracza już wyłożonych na planszy. Blokus świetnie nadaje się do rozwijania umiejętności rozpoznawania przestrzennego, a także planowania strategicznego. Gdy gra zbliża się do końca, jest naprawdę trudna.
2 lub 4 graczy, w wieku 5+, 20 minut
3. Osadnicy z Catanu – zdobywanie zasobów
Osadnicy z Catanu (Catan) od wielu lat znajduje się na czele najlepiej sprzedających się gier planszowych. I jest ku temu dobry powód. Kiedy została opublikowana w 1995 roku, ustanowiła nowy rodzaj doświadczenia w grach. To, co kochamy w Osadnikach z Catanu to to, że nawet jeśli nie jest twoja kolej, nadal uczestniczysz. Za każdym razem, gdy gracz wyrzuci numer odpowiadający miejscu zamieszkania lub miasta, otrzymasz nagrodę. Użyjesz tych zasobów do dalszej rozbudowy. Zmienny układ płytek i liczb sprawia, że gra jest świeża za każdym razem, gdy grasz.
3-4 graczy, w wieku 10+, 90 minut
4. Carcassonne – stwórz własny świat
Carcassonne to kolejna dobra gra, która ma świetną równowagę strategii i szczęścia, i jest kolejną niezwykle popularną rodzinną grą planszową nie bez powodu. W Carcassonne zbudujesz wiejską mapę pełną miast, farm i dróg. Losowo wybierasz kafelek i umieszczasz go tak, aby wieś rosła w trakcie gry. Umieszczasz miniaturowe osoby (Meeple) na kafelkach w zależności od tego, jak chcesz zdobywać punkty. I tu właśnie pojawia się strategia. Dobre rozmieszczenie twoich meeplów decyduje o twoim sukcesie lub porażce.
2-5 graczy, w wieku 8+, 60 minut
5. Pandemia lub Zakazana wyspa – gra zespołowa
Pandemia i Zakazana Wyspa to świetne kooperacyjne gry planszowe. Kiedy nie grasz w trybie rywalizacji, dobrze jest mieć grę planszową, w której wszyscy mogą wspólnie pracować, aby pokonać grę. W Pandemii dochodzi do rozpadu na całym świecie, a twój zespół ekspertów musi współpracować, aby posprzątać bałagan i znaleźć lekarstwa na te choroby. A Zakazana Wyspa została opisana jako Pandemia w wersji lekkiej. W Zakazanej Wyspie Twój zespół ekspertów szuka skarbów na zatopionej wyspie. Ma zmienną planszę, dzięki której gra oferuje nowe wyzwanie za każdym razem. Możesz także zwiększyć poziom trudności, jeśli czujesz się szczególnie na siłach.
Pandemia: 2-4 graczy, w wieku 10+, 60 minut
6. Mastermind
Rodzina gra planszowa dla 2 graczy, którą zalecamy jako niezbędnik w rodzinnej kolekcji gier planszowych to Mastermind. To klasyczna gra w rozwiązywanie kodu. Jedna osoba tworzy kod, a druga wykonuje odgadnięcia po drodze i otrzymuje subtelne wskazówki, które pomagają im wydedukować poprawny wzór. To kolejna świetna gra logiczna, która może rzucić wyzwanie zarówno młodym, jak i starszym. A jeśli chcesz trochę więcej wyzwania, szukaj Super Mastermind, gdzie kod zawiera 5 kolorów zamiast 4.
2 graczy, w wieku 8+, 15 minut
7. Szachy – każdy element ma swoją rolę
Uważamy, że każdy powinien posiadać zestaw szachowy i wiedzieć, jak w niego zagrać. Klasyczna gra w szachy to świetny sposób na rozwinięcie umiejętności myślenia. Uwielbiamy to, że każda figura (od pionka po króla) ma swój unikalny sposób poruszania się, że musisz spodziewać się kilku ruchów, aby zaplanować swój atak, i że musisz przewidzieć ruchy przeciwnika. Może to być wyzwanie dla młodszych graczy. Ale jeśli zaczną uczyć się młodo, te zdolności myślenia wynagrodzą przyszłe korzyści.
2 graczy, w wieku 6+, czas różni się znacznie
8. Sequence – gra zespołowa
Sequence to obowiązkowa gra planszowa dla rodziny. Sequence jest oczywiście mieszanką gry planszowej i gry karcianej, ale wiele gier planszowych również wymaga kart, więc uwzględnimy Sequence na tej liście. To bardzo rzadka okazja, kiedy nie gramy w Sequence na dużym spotkaniu rodzinnym. Nawet gdy chcemy tylko szybkiego meczu w noc rodzinną, Sequence najczęściej trafia na stół. A ponieważ mamy 6 osób w naszej rodzinie, możemy wymieszać między 2 zespołami składającymi się z 3 i 3 drużyn po 2 osoby, za każdym razem grając w innej dynamice.
2-12 graczy, w wieku 7+, 10 minut
9. Szalone wózki – wyścig w parach
Szalone wózki to gra, w której bierzemy udział w wyścigu po torze. Po drodze czeka na nas wiele przeszkód, które mają za zadanie utrudnić nam wyścig. Dla małych dzieci jest to gra planszowa, w której uczą się wielu ważnych rzeczy. Uczą się, że bycie w tyle nie oznacza, że przegrasz, i że złe rzeczy mogą się zdarzyć i będą w stanie sobie z tym poradzić. Sam wyścig dostarcza wystarczająco dużo przyjemności, że przegrana nie jest dla nich końcem świata. To świetny początek w nauczaniu małych dzieci, jak z wdziękiem przegrywać.
3-8 graczy, w wieku 8+, 60 minut
10. Dobble – sprawdź swoją spostrzegawczość
Dobble to absolutny klasyk rodzinnych i imprezowych gier planszowych. Mamy w niej 55 okrągłych kart, na których są różne obrazki. Każde dwie karty mają wspólny tylko jeden symbol. Jak szybko go znajdziesz? Dobble to gra wymagająca dużej koncentracji i refleksu, ale mimo to każda rozgrywka daje ogromną ilość zabawy i śmiechu.
2-8 graczy, w wieku 6+, 10 minut