środa, 29 maja

5 powodów, dla których warto grać w gry planszowe

Myśląc o własnych doświadczeniach zastanowiłem się nad tym, co sprawia, że nowoczesne gry planszowe są tak atrakcyjne?

1. Gry planszowe pozwalają odłożyć telefony/tablety

Żyjemy w interesującym zjawisku, w którym technologia szybko przejmuje prawie każdy aspekt naszego życia. Dla wielu ludzi jest to dramatyczna i zaskakująca zmiana w sposobie, w jaki żyli przez ostatnie dekady. Dla innych taki jest świat odkąd byli dziećmi. Niezależnie od tego, kim jesteś, myślę, że większość z nas może się z tym zgodzić – łatwo jest zgubić się w naszych urządzeniach i miło jest móc je położyć i spędzić trochę czasu razem z przyjaciółmi lub rodziną.

Nie będę starał się brzmieć jak starzec – mam tylko 35 lat i korzystam z nowych technologii tak samo jak wszyscy inni w moim wieku lub młodsi. Nieustannie zwracam uwagę, że “wszyscy są na swoich telefonach”, gdy grupa ludzi skupia się na ekranach, a ja sprawdzam swoje własne urządzenie z wielu powodów przez cały dzień. Biorąc to pod uwagę, nawet ja cieszę się z ulgi polegającej na odkładaniu technologii i cieszeniu się czasem z grupą ludzi, z którymi jestem blisko. Byłem kiedyś zakochany w całej tej technologii, ale ponieważ stała się ona coraz bardziej wszechobecna, czasami po prostu chcę odpocząć.

Gry planszowe są doskonałym lekarstwem na świat, w którym nieustannie rozpraszają nas ekrany wokół nas. Pozwalają zebrać się grupie przyjaciół, umieścić coś na stole, coś prawdziwego wykonanego z drewna i kartonu oraz plastiku i cieszyć się przyjemnym połączeniem. Gry planszowe są cudownie wszechstronne – możesz zabrać je wszędzie i grać. Są cudownym zamiennikiem wielu czynności, które możesz wykonywać w domu, takich jak oglądanie TV.

Gra planszowa to doskonałe doświadczenie społeczne z wielu powodów. Daje wszystkim coś do zrobienia, stwarza mnóstwo okazji do rozmowy, a jednocześnie otwiera możliwości poznania swoich znajomych w sposób, jakiego nigdy nie wyobrażałeś sobie ani nie oczekiwałeś. Kto wiedział, że mój najlepszy przyjaciel był oportunistycznym mistrzem-marionetką, dopóki co tydzień nie graliśmy w Risk? Gry tworzą zabawne chwile, w których możesz rywalizować z bliskimi, angażując się w nowe sposoby, a jednocześnie otwierając drzwi do zwykłej przyjacielskiej konwersacji, której pragniesz niezależnie od tego, co robisz. Mogę powiedzieć bez wątpienia, że granie w gry planszowe wzmocniło moje relacje z wieloma przyjaciółmi i rodziną, i cieszę się, że uwalniamy się od naszego pełnego technologii świata, gdy tylko coś pojawi się na stole.

2. Gry planszowe są dobre dla mózgu

Granie w gry planszowe nie tylko jest dobre dla spotkań towarzyskich, ale także dla mózgu! Rzeczywiście, badania stale pokazują, że istnieją różne korzyści poznawcze związane z grą w gry planszowe. Badanie z New England Journal of Medicine powiązało grę w gry planszowe z mniejszym prawdopodobieństwem rozwoju Alzheimera i demencji, podczas gdy inne wskazały, że gra w szachy poprawiła standaryzowane wyniki testów dla studentów. Gry dedukcyjne pomagają trenować mózg w logicznym myśleniu. Mógłbym kontynuować, ale szybkie wyszukiwanie w Google przyniesie mnóstwo dowodów i innych badań, które pokazują, że granie w gry jest dobre dla naszego mózgu.

Wiele osób, kiedy po raz pierwszy zaczynają grać w gry, jest zaskoczonych poziomem zaangażowania umysłowego, które potrzebne jest przy planszy. Współczesne gry mają często elementy strategiczne i taktyczne, wymagające konsekwentnego dokonywania obliczonych wyborów, które najczęściej muszą być porównane z innymi zachęcającymi alternatywami. Podczas gdy wszystkie gry planszowe są inne i każdy mówi o innym rodzaju ćwiczeń umysłowych, twierdzę, że gry planszowe są bardzo skuteczne w zakresie rozwiązywania problemów, umiejętności podejmowania decyzji i umiejętności taktycznych.

3. Gry planszowe są terapeutyczne

Jeśli grasz w odpowiednią grę planszową, to jest to doskonałe doświadczenie, które pozwala Ci usiąść wygodnie, wyciszyć się i po prostu zrelaksować.

Gry planszowe wymagają pewnego poziomu koncentracji, który może odciągnąć nas od rygorów osobistego życia, nie stając się zbyt przytłaczającymi. Co więcej, większość gier planszowych nie jest zbyt stresująca, więc są doskonałym sposobem na odpoczynek. To, w połączeniu z korzyściami społecznymi płynącymi z grania z innymi, może sprawić, że gry planszowe będą wspaniałym sposobem na zakończenie dnia na wiele sposobów.

Ważne jest, aby pamiętać, że właściwe gry planszowe mają właściwości terapeutyczne. W Zamkach Szalonego Króla Ludwika gracze mają za zadanie budować zamki, pokoje składające się kolejno z kartonowych kawałków. Zamki to bardzo spokojna gra, która nie wymaga ostrej konkurencji, a gracze, nawet jeśli przegrywają, mogą czerpać satysfakcję z ładnego zamku, który zbudowali. To urocza gra, która jest idealna do relaksowania mózgu.

Gry planszowe mogą być również świetnym sposobem na wyleczenie złych nawyków. Osoba, której umiejętności społeczne są osłabione przez zwyczaj nadmiernej gry online, może znaleźć pociechę w grach planszowych; oferują one taką samą satysfakcję konkurencyjną, a jednocześnie pozwalają cieszyć się towarzystwem innych graczy.

4. Gry planszowe oferują coś dla każdego

Może nigdy nie lubiłeś Monopoly ani Ryzyka, a może nie dasz się złapać w Dungeons and Dragons? Mimo to jestem gotów się założyć, że jest jakaś gra dla ciebie.

Piękno nowoczesnych gier planszowych polega na tym, że pod każdym względem jest wśród nich niesamowita różnorodność. Chcesz zbudować starożytną cywilizację? Możesz zrobić to w ciągu dwudziestu minut grając w Siedem Cudów. Istnieje cała grupa zabawnych, lekkich gier towarzyskich, które dają mnóstwo frajdy i nie wymagają dużych inwestycji umysłowych. Tajniacy to gra towarzyska, która spotkała się z jednogłośną aprobatą w dosłownie każdym kręgu, w jakim kiedykolwiek go wypróbowałem i nie wymaga żadnego mentalnego podnoszenia ciężarów, które można znaleźć w bardziej zaawansowanej grze. Czy twoje zwykłe rozrywki z twoją żoną/mężem stają się coraz bardziej nudne? Dlaczego nie spróbować zabawnej gry dla dwóch graczy, takiej jak Siedem Cudów Świata: Pojedynek?

Jest tak wiele różnych rodzajów gier do wyboru. Niektóre gry, takie jak Osadnicy z Catanu, mają graczy zarządzających zasobami, handlujących z innymi graczami i rozszerzających swoje terytorium na planszy. Inne, takie jak Tzolkin, domagają się ćwiczeń umysłowych, które karzą cię za złe działanie. Niektóre gry to krwawa jatka takie jak Ryzyko, gdzie jedynym celem jest zniszczenie przeciwnika. A co z grami dedukcyjnymi, w których musisz odkrywać sekrety ukrywające się przed innymi graczami, np. kim jest “ukryty zdrajca” w Martwa Zima, lub gdzie w galaktyce twój przeciwnik ukrył swoją bazę w Gwiezdnych wojnach.

Aha, a co z grami kooperacyjnymi? Jeśli nie lubisz grać przeciwko innym graczom, baw się z nimi! Może chcesz zagrać razem w Pandemię, gdzie ty i twoi znajomi łączycie siły, aby powstrzymać masę śmiertelnych wirusów na całym świecie?

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z nowoczesnymi grami planszowymi, mogę prawie zagwarantować, że jest coś dla ciebie.

5. Gry planszowe tworzą nowe przyjaźnie

Oczywiście możesz wziąć dowolne hobby i powiedzieć, że “tworzy przyjaźnie”, ale myślę, że to wciąż zasługuje na swój własny punkt, ponieważ gry planszowe są wyjątkowo skuteczne w zapewnieniu łatwego sposobu na poznanie nowych ludzi i ukształtowanie nowych związków.

Powodem, dla którego gry planszowe są wspaniałe, by zdobywać nowych przyjaciół, jest to, że są łatwym sposobem na zmobilizowanie ludzi do wspólnego zainteresowania i oferują relatywnie wolny od stresu sposób wiązania się z innymi ludźmi. Jeśli grasz w grę planszową z kimś nowym, masz pretekst, aby nie angażować się w bardzo interesującą rozmowę od samego początku; masz grę, na której możesz się skupić. Kiedy obaj gracie i nie będziecie mogli wymyślać niczego, o czym moglibyście porozmawiać, możecie porozmawiać o samej grze. Odkryłem, że jest to doskonały sposób, aby w naturalny sposób poczuć się komfortowo z kimś, nie odczuwając nacisku.

Jeśli szukasz nowych przyjaciół, zachęcam cię do spróbowania gry z kimś. Spróbuj opublikować coś na Facebooku, pytając, czy ktoś chce zagrać w lokalnym sklepie z grami!

Istnieje wiele powodów, aby kochać nowoczesne gry planszowe. Mógłbym wymienić o wiele więcej niż to, co już napisałem, ale myślę, że obejmuje to podstawy. Odkryłem, że gry planszowe przestają być niszą. Cieszę się, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak piękne mogą być gry. Jeśli czytasz to i jesteś nowy lub w inny sposób niewtajemniczony w gry planszowe, zachęcam cię do spróbowania, bo czeka Cię świat zabawy. Nie wierz mi na słowo, weź grę i zacznij grać!

Może Ciebie również zainteresować:

Jakie gry planszowe dla dwojga? Polecane planszówki dla dwóch osób

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w świecie gier planszowych - "Jakie są dobre gry planszowe dla dwóch osób?" Jeśli nie jesteś obcy dla jakiejkolwiek społeczności graczy planszowych, t...

10 gier familijnych, które trzeba mieć

Rzeczą, którą robimy dużo o tej porze roku, jest gra w rodzinne gry planszowe.Jakie są najlepsze gry planszowe do wyciągnięcia na coraz dłuższe, wiosenne wieczory?To zależy od tego, ...

Jaka gra planszowa dla 10-latka?

Urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie, Wielkanoc - jest wiele okazji, podczas których rodzice muszą podjąć decyzję, co kupić na prezent dla swojego dziecka.Wybór nie jest łatwy, dlatego p...

Jak grać w grę planszową “Pędzące Ślimaki”? Zasady gry

Pędzące Ślimaki to prosta i zabawna gra karciana dla całej rodziny, zaprojektowana przez znanego autora Reiner Knizia. Jest to trzecia gra z serii “pędzących” gier, po Pędzących Żółwiach i Pędzących ...

Jak grać w grę planszową “Karmaka”? Zasady gry

Karmaka to taktyczna gra karciana, która rozgrywa się na przestrzeni wielu “żyć”. Każdy gracz zaczyna grę jako Żuk Gnojarz, z kartami w ręce i małą, osobistą talią. Kiedy skończą ci się karty, twoje ...

Jak grać w grę planszową "7 cudów świata"? Zasady gry

7 cudów świata to gra planszowa dla 3-7 graczy, w której każdy gracz buduje własne cywilizacje oparte na siedmiu historycznych cudach świata. Gra składa się z trzech epok, w których gracze dobierają ...

Wsiąść do pociągu: Europa - zasady jak grać

Wsiąść do pociągu: Europa to gra planszowa dla 2-5 graczy, w której celem jest zbudowanie sieci kolejowej łączącej europejskie miasta na początku XX wieku. Gra jest łatwa do nauczenia i zapewnia wiel...

Podsumowanie - maj 2021 r.

Ostatnimi czasy ilość poznawanych tytułów nie jest imponująca - w maju nie było inaczej. Najciekawszy i godny polecenia był film "Pewnego razu… w Hollywood". Mogę też polecić ocenioną przeze mnie na ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *