czwartek, 20 czerwca

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows

Robienie zrzutu ekranu to coś, co wielu z nas robi każdego dnia i jest przydatne w różnych sytuacjach.

Chcesz zachować coś ważnego na przyszłość, podzielić się tym ze znajomym lub uzyskać zdalną pomoc techniczną? Zrzut ekranu to najprostszy sposób.

Firma Microsoft ułatwia przenoszenie i przechowywanie ich w systemie Windows, niezależnie od tego, czy używasz urządzenia z systemem Windows 10, czy Windows 11 .

Ale przy tak wielu różnych metodach do wyboru, jak zdecydować, która jest dla Ciebie odpowiednia? Ten artykuł dotyczy wszystkich siedmiu wbudowanych w system Windows, a także opcji korzystania z oprogramowania innych firm.

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows

Windows 11 zawiera wiele zmian w porównaniu z Windows 10, ale sposoby robienia zrzutów ekranu pozostają takie same. Jest ich też mnóstwo:

Zrzut ekranu

To najbardziej oczywisty sposób na zrobienie zrzutu ekranu, ale też jeden z mniej wygodnych.

Aby przechwycić wszystkie ekrany, nad którymi pracujesz, po prostu naciśnij klawisz Print Screen (często w skrócie „Prt Scr”) na klawiaturze. Będzie to jeden z klawiszy F lub umieszczony obok niego, chociaż na niektórych nowszych urządzeniach trzeba będzie jednocześnie przytrzymać klawisz Fn.

Jednak zrzut ekranu, który tu robisz, nie jest zapisywany w Eksploratorze plików, ale po prostu przechowywany na klawiaturze.

Jeśli historia schowka jest włączona (przejdź do Ustawienia > System > Schowek, aby to sprawdzić), naciśnij klawisz Windows + V, aby wyświetlić wszystkie ostatnie zrzuty ekranu i skopiowany tekst i wkleić je w dowolnym miejscu. Ale jeśli to ustawienie jest wyłączone, Ctrl + V wklei tylko najnowsze.

Alt + PrintScreen

To rozwiązanie działa podobnie jak powyższy przycisk, ale jednoczesne naciśnięcie klawiszy Alt i Print Screen zapisuje tylko aktywne okno.

Jeśli masz otwartych wiele aplikacji lub jesteś podłączony do zewnętrznego monitora, nie zobaczysz ich. W przeciwieństwie do zwykłego zrzutu ekranu pasek zadań również nie będzie widoczny.

Windows + PrintScreen

Po użyciu skrótu Klawisz Windows + PrintScreen ekran powinien na chwilę zgasnąć. Cały obszar roboczy zostanie teraz przechwycony i zapisany w folderze Zrzuty ekranu.

Aby go znaleźć, przejdź do Eksplorator plików> Obrazy> Zrzuty ekranu. Domyślnie używany jest format nazewnictwa „Zrzut ekranu (X)”.

Windows + Shift + S

Jeśli chcesz wykonać zrzut ekranu tylko określonej części ekranu, najlepszym rozwiązaniem jest skrót Windows + Shift + S.

Naciśnięcie tych trzech klawiszy spowoduje wyświetlenie prostego menu, umożliwiającego wybór między prostokątnymi, swobodnymi, okiennymi i pełnoekranowymi wycinkami. Zrzut ekranu zostanie dodany do schowka i pojawi się narzędzie do wycinania, umożliwiające wprowadzenie dowolnych zmian i zapisanie go na urządzeniu.

Narzędzie do wycinania

Jednak nadal możesz korzystać z narzędzia Snipping Tool, aby robić zrzuty ekranu. Wyszukaj i otwórz ją tak, jak każdą inną aplikację, a następnie kliknij przycisk „Nowy” w lewym górnym rogu. Te same opcje, które widzisz powyżej, będą teraz dostępne.

Ale narzędzie do wycinania może być również używane do przechwytywania wideo, a także dodaje opóźnienie od trzech do dziesięciu sekund przed zrobieniem zrzutu ekranu.

Zasilanie + zwiększanie głośności

Jeśli masz tablet z systemem Windows 11 lub 10, zrzuty ekranu są wykonywane w podobny sposób, jak na urządzeniach z systemem iOS i Android.

Jednak zamiast jednoczesnego naciskania przycisków zasilania i zmniejszania głośności system Windows wymaga zamiast tego użycia zasilania i zwiększania głośności. Twoje przechwycenie zostanie następnie zapisane w folderze Zrzuty ekranu w Eksploratorze plików, gdzie możesz je przyciąć i edytować jak zwykle.

Pasek gier Xbox

Jak sama nazwa wskazuje, Xbox Game Bar jest przeznaczony dla graczy, którzy mogą robić zrzuty ekranu i nagrywać filmy podczas gry. Ale może być również używany do zwykłych zrzutów ekranu, choć tylko całego wyświetlacza do schowka.

Otwórz pasek gier za pomocą skrótu Windows + G, a następnie kliknij przycisk Przechwyć (wygląda jak kółko w telewizorze), jeśli jeszcze nie jest. Kliknij ikonę aparatu w menu, które się pojawi. Powinieneś zobaczyć komunikat „Zrzut ekranu zapisany”.

Kliknij tę wiadomość, a zostaniesz przeniesiony do osobnej Galerii z opcjami udostępniania. Zarówno tworzenie memów, jak i publikowanie na Twitterze są wyraźnie widoczne.

Jak zrobić zrzut ekranu systemu Windows za pomocą oprogramowania innej firmy

Ostatnim rozwiązaniem jest skorzystanie z jednej z licznych aplikacji firm trzecich do tworzenia zrzutów ekranu. Mogą to być dedykowane aplikacje, takie jak Screenshot Captor lub SnapDraw , lub rozszerzenia przeglądarki, takie jak Fireshot i Nimbus .

Naszym ulubionym jest Snagit , który oferuje również rozbudowane narzędzia do oznaczania i opisywania zrzutów ekranu. Wersja 2023 jest bezpłatna przez 15 dni, po czym pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 62,99 USD / 62,14 GBP .

Ale istnieje wiele opcji – warto wypróbować kilka i zobaczyć, co działa najlepiej.

Może Ciebie również zainteresować:

Jak skonfigurować wiele monitorów w systemie Windows 11

Jeśli długo pracujesz z domu, prawie na pewno będziesz potrzebować więcej niż jednego wyświetlacza. Drugi (lub trzeci) ekran może zmienić Twoją produktywność, nawet jeśli służy tylko do oddziele...

Jak otworzyć pliki HEIC w systemie Windows 10

Od premiery iOS 11 w 2017 roku wszystkie iPhone'y i iPady domyślnie zapisują zdjęcia w standardzie HEIC.Przejście z JPG może wydawać się dziwne, ale ma znaczące zalety. Rozmiary plików są zw...

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do Chromecasta

Nie jest to szczególnie oczywiste, ale podłączenie pary bezprzewodowych słuchawek Bluetooth do Chromecasta z Google TV jest łatwe i bardzo przydatne.Google nie robi wielkiej sprawy z tej fun...

Jak podłączyć AirPods do Chromebooka

Słuchanie muzyki lub uzyskiwanie lepszej jakości dźwięku podczas przesyłania strumieniowego z serwisu Netflix na Chromebooka jest łatwe dzięki słuchawkom. Ale jeśli nie masz ochoty zaplątać się ...

Jak przesyłać pliki między Androidem a Windowsem

Jako najpopularniejsze na świecie systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych i urządzeń przenośnych, wiele osób regularnie korzysta zarówno z systemu Android, jak i Windows.Większość ap...

Jak otworzyć pliki EPUB w systemie Windows

Zarówno Windows 10, jak i Windows 11 mogą natywnie otwierać różne typy plików, ale nie zawiera to jeszcze EPUB.Pomimo tego, że jest to jeden z najpopularniejszych formatów e-booków, oznacza ...

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w systemie Windows 11

Podobnie jak jego poprzednik, system Windows 11 wykonuje wiele operacji w tle podczas korzystania z niego. Większość z nich jest ważna, aby wszystko działało płynnie, niezależnie od tego, czy ch...

Jak uruchomić system Windows w trybie awaryjnym

Tryb awaryjny jest funkcją systemu Windows od czasów systemu Windows 95, ale pozostaje tak samo ważny jak zawsze. Jeśli masz poważne problemy, dostęp do narzędzi odzyskiwania w trybie awaryjnym ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *