środa, 29 maja

Jakie gry planszowe dla dwojga? Polecane planszówki dla dwóch osób

To jedno z najczęściej zadawanych pytań w świecie gier planszowych – “Jakie są dobre gry planszowe dla dwóch osób?” Jeśli nie jesteś obcy dla jakiejkolwiek społeczności graczy planszowych, to bardzo prawdopodobne, że słyszałeś to pytanie tysiąc razy. Gry planszowe są pełne radości, ale smutną i prostą prawdą jest to, że dla wielu osób po prostu nie jest łatwo stworzyć grupę do grania. Czasami po prostu łatwiej jest grać w gry z jedną osobą.

Jest to szczególnie ważne, jeśli masz partnera. Wielu z nich zwróciło się do gier planszowych w poszukiwaniu nowych sposobów na związanie, a to z pewnością może być wyzwaniem znalezienia tej gry, która zaspokoi Twoje potrzeby. W moim czasie grałem w gry, wśród których były perełki i kiepskie tytuły. Przygotowałem kilka moich ulubionych gier dla dwóch graczy. Mam nadzieję, że lista pomoże innym znaleźć idealną grę dla dwóch graczy.

UWAGA: Należy pamiętać, że ta lista to “moje ulubione gry planszowe dla dwojga“, a nie “najlepsze gry planszowe dla dwojga“. Nie grałem w każdą grę na świecie i, szczerze mówiąc, jest wśród nich na pewno mnóstwo gier które są odpowiednie dla dwóch osób, prawdopodobnie znacznie lepszych niż niektóre gry z tej listy. Jednak po prostu wymieniam moje ulubione i podejrzewam, że kiedy poznam więcej gier, ta lista będzie coraz większa.

Ponadto wiele z tych gier jest uważanych za “lepsze” przy większej ilości graczy, co nie ma znaczenia dla celów tego artykułu. Jeśli na przykład Small World jest “najlepszy” z pięcioma graczami, czy to odbiega od przyjemności dla dwóch graczy? Nie. Uważam, że wszystkie poniższe gry są przyjemne dla dwóch graczy, a jeśli rzeczywiście są jeszcze lepsze w więcej osób, to jest to po prostu dobra motywacja do znalezienia sposobów na stworzenie większej grupy. Może być dobrze, gdy gra nie jest ograniczona do dwóch graczy – stwarza ona możliwości dzielenia się rozrywką, jeśli spotkasz ludzi, którzy chcieliby dołączyć do twoich gier.

Small World

Small World to gra wagi średniej. Każdy gracz kontroluje wyścig fantasy ze swoją własną specjalną umiejętnością, w połączeniu z dodatkową umiejętnością przypisaną do swojej rasy, co oznacza, że każdy gracz ma w danym momencie dwie specjalne “moce”, które muszą być użyte w określony sposób, aby uzyskać maksymalny punkt zwycięstwa. Ideą Small World jest to, że jest to zawsze za mały świat, w końcu zaczniesz wpadać na innych graczy, zmuszając ich do walki. Small World obsługuje od dwóch do pięciu graczy i jest łatwy do opanowania zasad gry.

Small World jest niesamowity dla ludzi, którzy chcą gry, która powoduje bezpośredni konflikt między graczami, ale jednocześnie nie niesie za sobą za dużo konfliktów. Zachęca cię do ataku na drugiego gracza, ale gra jest tak szybka i płynna, że chwile walki nie bolą i nie traktuje się ich bardzo osobiście. Gra zachęca do konfliktu, ale nie jest to gra, która pozwala na ogromne rozterki lub szczególnie niezapomniane bitwy. Z tego powodu twierdzę, że to przede wszystkim gra kontrolująca obszar, z konfliktem wbudowanym na boku.

Ponadto Small World ma wbudowane specjalne mapy dla określonej ilości graczy, co automatycznie czyni z niego bardziej opłacalną opcję dla dwóch graczy niż wiele innych gier. W takim przypadku otrzymasz specjalną planszę, która jest przeznaczona dla dwóch graczy. W rezultacie gra działa tak samo dobrze, jak z innymi graczami, z wyjątkiem dodatkowego napięcia, które zapewniają inni gracze. Mimo to, Small World to przyjemne, szybkie doświadczenie, które jest świetnym substytutem dla ludzi, którzy wypalają się w zbyt agresywnych grach, ale wciąż chcą konfliktu.

7 Cudów Świata: Pojedynek

„7 Cudów Świata” zyskała uznanie jako znana, klasyczna gra planszowa i niekwestionowany król gatunku “budowania talii”. Jednak zawsze istniał jeden problem – wariant dla dwóch graczy. Z dwoma graczami 7 Cudów Świata nigdy nie było tak dobre; wymagało “atrapy gracza” i chociaż jest zabawna sama w sobie, wydaje się, że gra nie była przeznaczona dla dwóch osób.

Cóż, nikt już nie musiał się o to martwić, gdy ukazało się 7 Cudów Świata: Pojedynek. To osobna, samodzielna gra, która przyjmuje formułę 7 Cudów i kondensuje ją w znakomite doświadczenie dla dwóch graczy. Gra jest zbalansowana dla dwóch osób, a podczas gdy gra się w większości tak samo jak w poprzedniczkę, istnieją pewne zasadnicze zmiany, które nie tylko dobrze działają dla dwóch osób, ale również przyćmiewają mechanikę ukochanego oryginału.

Cóż, to jest sedno. Nie trzeba dodawać, że Pojedynek został stworzony z myślą o doświadczeniu dla dwóch graczy, więc nie jest zaskoczeniem, że znajduje się na tej liście. Jedną rzeczą, którą lubię w Pojedynku, jest to, że jest szybka; wymaga zdrowej dawki strategii, ale nie czuje się, że jedna rozgrywka trwa zbyt długo lub zbyt krótko. Wiele kolekcji jest wypełnionych grami, które trwają dziesięć minut lub dwieście, więc fajnie jest zobaczyć grę, która może trwać 30-45 minut.

Pojedynek jest także świetny, ponieważ nie jest zbyt agresywny ani wyjątkowo bierny. Uważam, że jest to przyjemna gra „środka”. W przeciwieństwie do 7 Cudów, ważniejsze jest, aby przeciwnik nie dostał dobrych kart, niż zmaksymalizować własną konfigurację. Będziesz blokował dużo więcej w pojedynku lub dokonywał wyborów tylko po to, by przeciwnik nie dostał tego, czego chce. Jednak każda karta ostatecznie i tak przynosi ci korzyści, więc nie wydaje się zbyt złośliwa. Uważam, że Pojedynek jest doskonałą hybrydą pomiędzy “weź to” i “pasywnym konfliktem”. Pracujesz nad sobą, ale musisz też zablokować swojego przeciwnika, ale też nie robisz tego zbyt złośliwie. Po prostu działa.

Dominion

Kolejny prawdziwy klasyk z tej listy – Dominion to gra większości ludzi w świecie kart do kreślenia kart i budowania talii. Dominion jest względnie prosta – gracze rozpoczynają grę na równych zasadach z identycznymi rękami i powoli dodają karty do swojej talii, przekształcając ją w swoje własne cele. Wygrywa gracz, zdobywając punkty zwycięstwa, które wymagają pieniędzy, a zdobycie pieniędzy wymaga dobrze zbudowanej talii, która będzie dla ciebie produkować. Każda gra w Dominion jest inna; gra jest wyposażona w różne karty, a tylko część wspomnianych kart jest dostępna w każdym rozdaniu. Ktokolwiek może wykorzystać te karty na swoją korzyść i stworzyć najbardziej wydajną talię, wygra.

Mechanizmy Dominiona działają bez względu na to, ilu graczy jest zaangażowanych. To samo w sobie sprawia, że jest to dobra gra dla dwóch graczy, ale Dominion jest również świetny, ponieważ wyróżnia się jako pasywnie rywalizująca gra. Dominion nie jest agresywny, to tylko konkurs, kto może zbudować lepszą talię. Pod tym względem jest to układanka dla dwóch graczy, a kto ją rozwiąże, wygrywa. Dominion jest świetny dla dwóch graczy, którzy chcą lekkiej rywalizacji i lubią perspektywę zbudowania talii w locie.

Zamki Burgundii

Zamki Burgundii są ładne i spokojne. Celem gry jest zbudowanie najbardziej udanego osiedla, za pomocą płytek, które są zdjęte z centralnej planszy. Każdy gracz ma swoją własną mniejszą planszę, a umieszczanie na niej kafelków zapewnia im specjalne bonusy, w zależności od tego, co grało i kiedy. Zamki są urocze, ponieważ zapewniają różne decyzje taktyczne, ale nie czujesz się pokrzywdzony, jeśli nie wszystko idzie po twojej myśli. Nie ma zbyt wielu bezpośrednich interakcji, co sprawia, że jest to gra zachęcająca do pasywnej rywalizacji, ale pozwala graczom skupić się na budowaniu siebie, zamiast wzajemnego utrudniania gry.

Wielu twierdzi, że Zamki Burgundii są najlepsze dla dwóch osób, mimo że umożliwiają grę do czterech graczy. Zamki Burgundii na koniec dnia to gra myśląca i działa tylko z dwoma graczami. Po raz kolejny ta gra jest dobra do pasywnej rywalizacji; Zamki nie są tak naprawdę agresywne (choć mogą takie być, jeśli zdecydujesz się na taktykę kupowania kafli, które chcą mieć Twoi przeciwnicy), ale nadal są wciągające, ponieważ podejmujesz wiele znaczących decyzji. Najlepszą rzeczą w Zamkach jest to, że gra nie każe graczy. Bez względu na to, co zrobisz, zdobędziesz wiele punktów i prawdopodobnie będziesz blisko swojego przeciwnika, ponieważ gra jest dobrze zrównoważona. Poczujesz satysfakcję po graniu, będąc w stanie zobaczyć, co mogłeś zrobić inaczej. To sprawia, że Zamki Burgundii to wspaniała gra, w której można się zrelaksować – dostajesz miłą, przyjazną rywalizację, ale ostatecznie możesz po prostu odpocząć i cieszyć się rozgrywką.

Pandemic Legacy

Pandemic Legacy to obecnie najlepsza gra planszowa w historii w grze Board Game Geek. Legacy bierze klasyczną grę Pandemic i przekształca ją w trwającą kampanię z nieoczekiwanymi zdarzeniami, niespotykanymi wyzwaniami, zmieniającymi się celami i stałymi modyfikacjami komponentów. Gracze będą rozdrabniać karty, nakładać naklejki na planszę i ulepszać swoje postacie, walcząc z chorobą w trakcie trwającej od 12 do 24 sesji przygody. Pandemic Legacy można naprawdę zagrać tylko raz, ale chłopcze, jaka to jest przygoda.

Legacy działa dobrze dla dwóch osób z tych samych powodów, co oryginalna gra. Gracze mogą grać z dowolną liczbą wybranych przez siebie postaci i nadal mają to samo doświadczenie. Jednak Legacy to doświadczenie łączące bardziej niż cokolwiek innego. Ze względu na to, że oboje walczycie razem o te same choroby, które nieustannie ewoluują i rzucają wam wyzwanie, jest to zabawne wspólne doświadczenie, zarówno gdy odniesiecie sukces jak i gdy gra zakończy się niepowodzeniem. Nie ma to jak ukończenie trudnej gry Pandemic Legacy, spojrzenie na planszę i zobaczenie historii, którą napisaliście razem z partnerem. Pandemic Legacy to więcej niż gra, to doświadczenie – doświadczenie, które warto dzielić z kimś.

Pandemia

Jeśli jesteś osobą, która gra w gry planszowe, prawdopodobnie już wcześniej słyszałeś o Pandemic. Pandemic miał jednym z największych wpływów w popularyzacji gatunku gier kooperacyjnych i nadal utrzymuje się jako świetna gra. Pandemia, dla tych, którzy nie wiedzą o jej założeniu, jest wyścigiem z czasem – pojawiają się cztery poważne choroby, a cały zespół nieustraszonych specjalistów musi zapobiegać upadkowi na całym świecie.

Doskonałość Pandemii jako gry dwuosobowej sprowadza się do jej kooperatywnego charakteru. Ze względu na sposób działania gry, liczba graczy nie ma wpływu na rozgrywkę. Możesz grać w Pandemię z jednym graczem lub z czterema, i nadal będzie to ta sama gra. Powodem, dla którego to mówię, jest wolność, którą masz w wybranych pionkach. Możesz grać z minimum dwoma pionkami i maksymalnie czterema, ale nie ma reguły, która ogranicza jeden pionek do jednego gracza. Gra zmienia się nieznacznie w zależności od liczby kontrolowanych postaci, ale możesz kontrolować dowolną ich liczbę. Możesz zagrać w grę dwuosobową z dwoma pionkami, aby ułatwić zadanie, lub kontrolować cztery pionki (po dwa), aby utrudnić grę. Jeśli chodzi o równowagę, Pandemia wyróżnia się jako gra dwuosobowa.

Jest też oczywiste wspólne działanie, które sprawia, że gra jest fajna dla dwóch osób, ponieważ oznacza to, że dzielisz z kimś swoje wzloty i upadki. Pandemia to szczególnie dobry wybór dla par, ponieważ promuje pracę zespołową i wspólne świętowanie, jeśli jesteś w stanie rozwiązać ją wspólnie. Jeśli masz partnera, który negatywnie reaguje na bezpośredni konflikt, a nawet na konkurencję, może to być dla niego idealny wybór. Jeśli nie możesz ich pokonać, dołącz do nich.

Może Ciebie również zainteresować:

10 gier familijnych, które trzeba mieć

Rzeczą, którą robimy dużo o tej porze roku, jest gra w rodzinne gry planszowe.Jakie są najlepsze gry planszowe do wyciągnięcia na coraz dłuższe, wiosenne wieczory?To zależy od tego, ...

Jaka gra planszowa dla 10-latka?

Urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie, Wielkanoc - jest wiele okazji, podczas których rodzice muszą podjąć decyzję, co kupić na prezent dla swojego dziecka.Wybór nie jest łatwy, dlatego p...

5 powodów, dla których warto grać w gry planszowe

Myśląc o własnych doświadczeniach zastanowiłem się nad tym, co sprawia, że nowoczesne gry planszowe są tak atrakcyjne?1. Gry planszowe pozwalają odłożyć telefony/tabletyŻyjemy w interesu...

Jak grać w grę planszową “Pędzące Ślimaki”? Zasady gry

Pędzące Ślimaki to prosta i zabawna gra karciana dla całej rodziny, zaprojektowana przez znanego autora Reiner Knizia. Jest to trzecia gra z serii “pędzących” gier, po Pędzących Żółwiach i Pędzących ...

Jak grać w grę planszową “Karmaka”? Zasady gry

Karmaka to taktyczna gra karciana, która rozgrywa się na przestrzeni wielu “żyć”. Każdy gracz zaczyna grę jako Żuk Gnojarz, z kartami w ręce i małą, osobistą talią. Kiedy skończą ci się karty, twoje ...

Jak grać w grę planszową "7 cudów świata"? Zasady gry

7 cudów świata to gra planszowa dla 3-7 graczy, w której każdy gracz buduje własne cywilizacje oparte na siedmiu historycznych cudach świata. Gra składa się z trzech epok, w których gracze dobierają ...

Wsiąść do pociągu: Europa - zasady jak grać

Wsiąść do pociągu: Europa to gra planszowa dla 2-5 graczy, w której celem jest zbudowanie sieci kolejowej łączącej europejskie miasta na początku XX wieku. Gra jest łatwa do nauczenia i zapewnia wiel...

Podsumowanie - maj 2021 r.

Ostatnimi czasy ilość poznawanych tytułów nie jest imponująca - w maju nie było inaczej. Najciekawszy i godny polecenia był film "Pewnego razu… w Hollywood". Mogę też polecić ocenioną przeze mnie na ...

1 Comment

  • Fotograf

    Jestem zachwycony, że znalazłem ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twój trud. Koniecznie będę polecał to miejsce i częściej tu zaglądał, żeby przejrzeć nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *