Fotografia krajobrazowa obejmuje szerokie spektrum tematyczne, począwszy od prostych martwych natur, przez klasyczną fotografię przyrody, aż po fotografię architektury. Istnieje wiele rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, aby uwiecznić piękno natury na zdjęciach. ifolor przygotował dla Ciebie najważniejsze wskazówki.
Wyposażenie: aparat i obiektyw
Wiele aparatów cyfrowych ma program motywów ustawiony fabrycznie, ale często warto samodzielnie dostosować wartość ISO, przysłonę i czas naświetlania. Szczególnie przydatne są szerokokątne obiektywy o zakresie od 18 do 55 milimetrów, które pozwalają przedstawić szerokość i głębię przestrzeni. Chociaż większość fotografów krajobrazowych działa głównie w ciągu dnia, często noszą ze sobą statyw, aby precyzyjniej dostroić kadr lub skorzystać z dłuższego czasu naświetlania.
Spokój i punkt widzenia
Wewnętrzny spokój jest korzystny dla postrzegania krajobrazu i znalezienia odpowiedniego punktu widzenia. Z drugiej strony, fotografia krajobrazowa sama w sobie jest zajęciem, które pomaga się zrelaksować i nabrać spokoju i siły. Ciesz się otoczeniem, wtedy łatwiej dostrzeżesz efekt kompozycji i treści zdjęcia, a nie będziesz musiał tak często zmieniać pozycji, aby znaleźć idealny kadr.
Za horyzontem jest więcej
Horyzont jest zazwyczaj ważnym elementem na zdjęciach krajobrazowych i powinien być jak najbardziej poziomy, aby uniknąć opadania linii i nadmiernego sztucznego wyglądu obrazu. Dobre zdjęcie krajobrazowe opiera się na głębi. Należy zwrócić uwagę na złoty podział lub podzielić obraz na pierwszy i drugi plan. Chmurki na niebie dodają obrazowi zazwyczaj więcej dynamiki. Z kolei bezchmurne niebo wydaje się spokojne i niekoniecznie musi być mocno uwzględniane na zdjęciu. Klasyczne zdjęcia krajobrazowe są zazwyczaj równomiernie ostre, ale warto też zagrać z ostrością i na przykład celowo rozmyć pierwszy plan.
Fotografia krajobrazowa: uchwycenie wyjątkowego momentu
Światło odgrywa ważną rolę w fotografii krajobrazowej, podobnie jak pory roku. Ze względu na zmiany i różne odcienie, to samo zdjęcie może wydawać się nudne, intrygujące, chaotyczne lub spokojne. Profesjonaliści często korzystają z godzin porannych lub zachodu słońca, ale również lekko zachmurzone niebo może rzucić fascynujące cienie na krajobraz.
Ostre czy nieostre?
Jeśli zwykle polegałeś na automatycznym ustawianiu ostrości w aparacie, teraz warto rozpocząć przygodę z manualną fotografią. Automatyka nie jest w stanie przewidzieć, na który szczegół chcesz skupić ostrość, w przypadku bogatego w informacje obrazu krajobrazowego. Na początek możesz zbliżyć się do obiektu, automatycznie ustawiać ostrość, a następnie wyłączyć automatykę, aby obejrzeć całe zdjęcie bez zoomu i w razie potrzeby dostroić ostrość samodzielnie.
Filtry, efekty i obróbka
Wiele efektów można dzisiaj łatwo dodać po sesji zdjęciowej za pomocą programów takich jak Photoshop, ale istnieją również trzy bardzo przydatne filtry, których działanie ma sens już podczas fotografowania. Filtr polaryzacyjny eliminuje refleksy i pozwala na wyraźniejsze wydobywanie kolorów nieba na przykład. Filtr gradientowy przepuszcza światło o różnym natężeniu, a filtr neutralny przyciemnia całą powierzchnię. Ten ostatni umożliwia dłuższe czasy naświetlania w jasnym świetle dziennym, dzięki czemu można uzyskać piękne efekty np. na wodospadach. Warto również wspomnieć, że wiele zdjęć krajobrazowych zyskuje na sile i wyrazistości, gdy są czarno-białe. Zamiast fotografować w pełnym kolorze, możesz łatwo zmienić tryb na czarno-biały podczas obróbki.