czwartek, 30 maja

W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale DC?

DCEU (DC Extended Universe) to dość chaotyczna oś czasu do rozwikłania, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że niektóre filmy nie pasują do ogólnego kanonu.

Jeśli jednak chcesz odświeżyć swoją wiedzę o DC przed czerwcową premierą Flasha, obejrzenie niektórych poprzednich filmów pomoże.

Możesz być zadowolony słysząc, że ta lista nie jest tak obszerna i skomplikowana jak MCU.

Poniżej znajdują się przewodniki dotyczące oglądania DCEU w porządku chronologicznym, kolejności dat premiery oraz wyjaśnienia, które filmy nie pasują do DCEU.

Jak oglądać filmy i programy telewizyjne DCEU w porządku chronologicznym?

Niektóre filmy z DCEU bardzo łatwo umieścić na fikcyjnej osi czasu. Na przykład akcja Wonder Woman toczy się podczas I wojny światowej, więc jest to z pewnością najstarsza historia. Jednak niektóre są nieco trudniejsze do umieszczenia, a tylko małe szczegóły, takie jak nagłówek gazety o powrocie Supermana w Shazam! pokazują, kiedy z grubsza mają miejsce.

Oto uproszczona kolejność – chociaż poniżej mamy kilka dalszych uwag:

Wonder Woman
Wonder Woman 1984
Człowiek ze stali 
Batman v Superman: Świt sprawiedliwości 
Legion samobójców
Liga Sprawiedliwości
Aquaman
Shazam! 
Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn)
Legion Samobójców 
Pierwszy sezon Peacemakera
Czarny Adam
Shazam Gniew bogów

Podczas gdy Wonder Woman toczy się głównie podczas I wojny światowej, sceny otwierające i zamykające w nim rozgrywają się po Batman v Superman. Podobnie Wonder Woman 1984 zawiera sceny młodej Diany, które miały miejsce przed pierwszym filmem.

Batman v Superman zawiera również retrospekcje z przeszłości postaci, podobnie jak Peacemaker. Niektóre filmy sięgają jeszcze dalej, a zarówno Justice League, jak i Black Adam mają sceny osadzone tysiące lat w przeszłości.

Pomijając te drobiazgi, jest to najczystszy sposób oglądania filmów w fikcyjnej kolejności na osi czasu.

Jak oglądać filmy DCEU według daty premiery?

Jeśli wolisz doświadczyć DCEU tak, jak fani – oglądając każdy film i serial w momencie ich premiery – to również jest opcja. Oto pełna lista wraz z rokiem, w którym ukazał się każdy film / serial:

Człowiek ze stali (2013)
Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016)
Legion samobójców (2016) 
Wonder Woman (2017) 
Liga Sprawiedliwości (2017) 
Aquaman (2018) 
Shazam! (2019) 
Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) (2020) 
Wonder Woman 1984 (2020) 
Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera (2021) 
Legion samobójców (2021) 
Peacemaker, sezon pierwszy (2022) 
Czarny Adam (2022) 
Shazam Gniew bogów (2023)

Czy Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera jest częścią DCEU?

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera wydany w HBO Max w 2021 roku. Zack Snyder był oryginalnym reżyserem wersji Justice League z 2017 roku, ale ustąpił z powodu osobistej tragedii i twórczych różnic z Warner Bros. Po wielu kampaniach fanów wydano czterogodzinną alternatywną wersję Justice League. Chociaż cięcie jest w dużej mierze uważane za lepsze niż oryginał, technicznie nie jest kanonem – i dlatego nie ma miejsca na naszych listach.

Które filmy DC nie są częścią DCEU?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Batman Matta Reevesa i Joker Todda Phillipsa nie pojawiają się na tej liście, to dlatego, że nie są uważani za część DCEU – są samodzielnymi projektami.

James Gunn i Peter Safran są obecnie w trakcie przekształcania DCEU (i zmiany go tylko na DCU), a Gunn potwierdził na Twitterze, że w przyszłości te filmy i przyszłe kontynuacje / spin-offy z nich będą objęte DC Elseworlds transparent.

Podobnie starsze filmy DC i Batmana (takie jak te z udziałem Michaela Keatona i George’a Clooneya) również nie są uważane za część DCEU.

To powiedziawszy, Keaton ma ponownie wcielić się w rolę Batmana z innego multiwersu w następnym filmie DCU, The Flash. Jeśli chcesz się przygotować do tego filmu (premiera 16 czerwca 2023 r.), mamy dla Ciebie przewodnik, co warto obejrzeć.

Może Ciebie również zainteresować:

Harry Potter - od jakiego wieku czytać i oglądać?

Saga o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling to jedna z najbardziej znanych i uwielbianych serii książek i filmów na całym świecie. Opowieść o młodym czarodzieju, który odkrywa swoje magiczne z...

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows

Robienie zrzutu ekranu to coś, co wielu z nas robi każdego dnia i jest przydatne w różnych sytuacjach.Chcesz zachować coś ważnego na przyszłość, podzielić się tym ze znajomym lub uzyskać zda...

Jak skonfigurować wiele monitorów w systemie Windows 11

Jeśli długo pracujesz z domu, prawie na pewno będziesz potrzebować więcej niż jednego wyświetlacza. Drugi (lub trzeci) ekran może zmienić Twoją produktywność, nawet jeśli służy tylko do oddziele...

Jak otworzyć pliki HEIC w systemie Windows 10

Od premiery iOS 11 w 2017 roku wszystkie iPhone'y i iPady domyślnie zapisują zdjęcia w standardzie HEIC.Przejście z JPG może wydawać się dziwne, ale ma znaczące zalety. Rozmiary plików są zw...

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do Chromecasta

Nie jest to szczególnie oczywiste, ale podłączenie pary bezprzewodowych słuchawek Bluetooth do Chromecasta z Google TV jest łatwe i bardzo przydatne.Google nie robi wielkiej sprawy z tej fun...

Jak podłączyć AirPods do Chromebooka

Słuchanie muzyki lub uzyskiwanie lepszej jakości dźwięku podczas przesyłania strumieniowego z serwisu Netflix na Chromebooka jest łatwe dzięki słuchawkom. Ale jeśli nie masz ochoty zaplątać się ...

Jak przesyłać pliki między Androidem a Windowsem

Jako najpopularniejsze na świecie systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych i urządzeń przenośnych, wiele osób regularnie korzysta zarówno z systemu Android, jak i Windows.Większość ap...

Jak otworzyć pliki EPUB w systemie Windows

Zarówno Windows 10, jak i Windows 11 mogą natywnie otwierać różne typy plików, ale nie zawiera to jeszcze EPUB.Pomimo tego, że jest to jeden z najpopularniejszych formatów e-booków, oznacza ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *