Czas przejścia: 4:08 h
Długość: 10,05 km
Przebieg trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route/bxc9
Stosunkowo krótka i niewymagająca trasa, którą zaczynamy i kończymy w Zakopanem, przy Wielkiej Krokwi. Kulminacyjnym punktem jest Sarnia Skała – obok Nosala to chyba jeden z najpopularniejszych szczytów, z którego czeka nas satysfakcjonujący widok, a jednocześnie wejście jest osiągalne dla każdego przeciętnego turysty.
Od najsłynniejszej skoczni w Polce kierujemy się czarnym szlakiem na zachód, w stronę Doliny Strążyskiej. Idziemy Drogą pod Reglami, mając po prawej stronie zakopiańskie polany, a po prawej las. Po dojściu do Doliny Strążyskiej skręcamy w lewo, na czerwony szlak, którym idziemy do Polany Strążyskiej. Na razie trasa prowadziła po dość płaskim terenie, dlatego bez odpoczynku możemy przejść się żółtym szlakiem do najładniejszego wodospadu w tej części Tatr – Siklawicy – dostępnego dla prawie każdego turysty. Trzeba tu jedynie uważać na kamienie, które miejscami mogą być dość śliskie, szczególnie po deszczu.
Wracamy tą samą trasą do Polany Strążyskiej, gdzie można sobie odpocząć przed dalszą wędrówką. Teraz już nie będzie tak łatwo. Po wejściu na Ścieżkę pod Reglami od razu witają nas kamienne schody, które będą nam towarzyszyć praktycznie przez całą drogę, aż do Czerwonej Przełęczy, gdzie z pewnością chętnie odpoczniemy na licznych w tym miejscu ławkach, które przy dobrej pogodzie są oblegane przez turystów.
Z tego miejsca odbijamy na Sarnią Skałę. Wejście jest dość łatwe, chociaż już na ostatnim odcinku może być konieczność użycia rąk. Jest to jednak krótki odcinek, który bez większych problemów pokonują nawet dzieci.
Na szczycie możemy wreszcie odpocząć od widoku otaczającego nas przez resztę trasy lasu. Na wschodzie widzimy kilka odległych szczytów. Na północ możemy obejrzeć całe Zakopane z nowej perspektywy. Z kolei na południu możemy podziwiać wyjątkowo piękne z tej perspektywy szczyty Giewontu.
Po nacieszeniu się widokami schodzimy tą samą trasą, którą weszliśmy, do Czerwonej Przełęczy. Stąd kierujemy się w lewo, do Doliny Białego. Po dojściu do krzyżówki szlaków, wchodzimy na żółtą trasę, na której przez większą część towarzyszy nam Biały Potok. Po dojściu do końca szlaku, skręcamy w prawo i pokonujemy ostatni odcinek do miejsca, z którego rozpoczęliśmy wędrówkę.
O cyklu “Polecane trasy”
W ramach cyklu polecanych tras prezentuję sprawdzone przeze mnie szlaki, głównie tatrzańskie, na które warto się wybrać. Zakładam wykorzystanie busów lub autostopa na dojazd na miejsce startu lub powrót, więc trasy zwykle nie tworzą pętli. Zaprezentowany czas przejścia jest podany na podstawie czasów z mapy i może odbiegać od faktycznego czasu przejścia w zależności od tempa marszu, ilości i długości postojów oraz warunków pogodowych. Mapy z przebiegiem tras pochodzą z serwisu https://mapa-turystyczna.pl/, który polecam jako świetne narzędzie do planowania własnych wędrówek.