czwartek, 23 marca

Polecane trasy #1: Wierch Poroniec – Kuźnice (Tatry)

Czas przejścia: 5:40 h
Długość: 16,3 km
Przebieg trasy: https://mapa-turystyczna.pl/route/bkbf

Trasa, którą podczas ostatniego wypadu w Tatry potraktowałem jako rozgrzewkę przed dłuższymi wędrówkami. Prowadzi głównie przez odcinki leśne, na których nie mamy zbyt dużo spektakularnych widoków, ale jest kilka miejsc z odsłoniętą panoramą na tatrzańskie szczyty. Poszczególne szlaki w większości nie są zbyt popularne i mimo, że przechodziłem je w ciepły, słoneczny, sierpniowy dzień, to przez długie odcinki nikogo nie spotykałem.

Zaczynam na parkingu Wierch Poroniec (opcjonalnie można dojechać do Palenicy Białczańskiej i podejść niebieskim szlakiem). Droga jest łatwa, równa, o niewielkim nachyleniu, więc podejście nie sprawia trudności. Na Rusinowej Polanie mamy idealne warunki, aby zrobić sobie dłuższy postój. W tym miejscu warto zejść niebieskim szlakiem w kierunku Małe Ciche, gdzie po ok. 10 minutach trafimy na Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr Wiktorówki. W tym miejscu znajdziemy tablice pamiątkowe po osobach, które w górach straciły życie.

Z Rusinowej Polany czeka nasz pierwszy większy wysiłek – podejście schodami na Gęsią Szyję, skąd ponownie będziemy mogli liczyć na dobre widoki. Dalsza trasa będzie już mniej wymagająca i prowadzi prawie cały czas w dół aż do Hali Kopieniec, ale poza małymi wyjątkami, jak Rówień Waksmundzka, będziemy widzieć głównie las. Idziemy dalej szlakiem czerwonym, a następnie skręcamy w lewo w zielony. Po niedługim czasie dochodzimy do Polany Kopieniec. Stąd możemy iść dalej prosto przez polanę, albo odbić w prawo i wejść na wznoszący się na wysokość 1328 m n.p.m. Wielki Kopieniec – oczywiście polecam tę drugą opcję.

Dalej czeka nas ponowne schodzenie aż do Polany Olczyskiej, a następnie Przełęczy Nosalowej. Stąd podchodzimy na Nosal (1206 m n.p.m.), na którym przy dobrej pogodzie prawdopodobnie spotkamy tłum turystów. Jest to jednak dość satysfakcjonujące miejsce na zakończenie wędrówki “na rozgrzewkę”. Z Nosala schodzimy do Kuźnic, gdzie nasza trasa się kończy.

Przebieg trasy
szlak na Rusinową Polanę
Rusinowa Polana
Rusinowa Polana odejście na Gęsią Szyję
Gęsia Szyja
podejście na Wielki Kopieniec
Wielki Kopieniec
Nosal
widok z Nosala

O cyklu “Polecane trasy”

W ramach cyklu polecanych tras prezentuję sprawdzone przeze mnie szlaki, głównie tatrzańskie, na które warto się wybrać. Zakładam wykorzystanie busów lub autostopa na dojazd na miejsce startu lub powrót, więc trasy zwykle nie tworzą pętli. Zaprezentowany czas przejścia jest podany na podstawie czasów z mapy i może odbiegać od faktycznego czasu przejścia w zależności od tempa marszu, ilości i długości postojów oraz warunków pogodowych. Mapy z przebiegiem tras pochodzą z serwisu https://mapa-turystyczna.pl/, który polecam jako świetne narzędzie do planowania własnych wędrówek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *