czwartek, 22 października

“Na południe od Brazos” – western, który trzeba przeczytać

Książka “Na południe od Brazos” to pierwszy western, który przeczytałem. Oczekiwania wobec tego tytułu miałem dość wysokie (choćby przez cytat z USA Today z tyłu okładki “Jeśli miałbyś w swoim życiu przeczytać tylko jeden western, przeczytaj »Na południe od Brazos«”) i, co nie często się zdarza, po lekturze ani trochę się nie zawiodłem. W zasadzie już od pierwszych stron po raz pierwszy od dawna nie czułem potrzeby jak najszybszego przejścia do kolejnej strony, tylko z przyjemnością powoli zagłębiałem się w świat Dzikiego Zachodu.

Całą historię można by streścić do stwierdzenia, że jest to powieść drogi o dwóch kowbojach, dawnych pogranicznikach, którzy przeprowadzili spęd bydła z granicy USA z Meksykiem, na północ Stanów Zjednoczonych. Fabuła cały czas podąża wokół tego tematu, jednocześnie pokazując codzienne życie kowbojów, ich przeszłość, uczucia i wzajemne relacje. Nie brakuje w niej humoru, ale są też momenty bardziej nostalgiczne. Larry McMurtry stworzył bohaterów, do których łatwo się przywiązać i trudno rozstać, gdy odchodzą.

“Na południe od Brazos” wydane przez wydawnictwo Vesper to ponad 800 stron wciągającej historii, świetne posłowie Michała Stanka oraz zbiór oryginalnych fotografii z epoki oraz z planu filmowego serialu opartego na tej powieści. Serial jeszcze przede mną, ale z racji że wiele filmowych klasyków westernu mam już za sobą, na pewno znajdę jeszcze czas również na niego. A, bym zapomniał – razem z książką dostajemy również zakładkę:)

Jest to książka, którą warto przeczytać i mieć w swojej kolekcji. Cena okładkowa to 79,90 PLN, na Allegro znajdziemy obecnie oferty już od ok. 45 PLN. Zdecydowanie polecam, to jedna z najlepszych książek, jakie dane mi było przeczytać.

Książka i zakładka
Okładka
Fragment książki
Posłowie
Fotografia z serialu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.