sobota, 10 czerwca

Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”

„Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” to nazwa kolejnego już Międzynarodowego Festiwalu Folkloru, który odbędzie w dniach 25-29 lipca 2018 r. w Brusach oraz okolicznych miejscowościach: Chojnicach, Konarzynach, Kościerzynie, Skorzewie, Wdzydzach oraz we Wielu. Ta odbywająca się od ponad 20 lat impreza co roku ściąga tłumy widzów chcących obejrzeć występy amatorskich zespołów folklorystycznych z Polski oraz, przede wszystkim, innych krajów ze wszystkich kontynentów.

W tym roku kaszubski region odwiedzą zespoły z Beninu, Białorusi, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Rosji, Turcji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny. Nie zabraknie też lokalnych zespołów. Na scenie będziemy mogli obejrzeć Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna z Kościerzyny, Kaszuby z Wiela i Karsina, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej Kaszuby z Chojnic, Zespół Pieśni i Tańca Bławatki z Chojnic, Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny Kaszëbe z Chojnic, Zespół Folklorystyczny Kaszubskie Nuty z Nowego Klincza, oraz Kaszubski Zespół Folklorystyczny Krëbane, Dzôtczi, Purtki, Gwiżdże, Krebanulczi i Małe Krebanulczi z Brus.

Źródło: Facebook

Rozpoczęcie festiwalu odbędzie się we Wielu 25 lipca o godzinie 19:00. Zespoły przejdą ulicami miejscowości do sceny przy jeziorze, na której odbędzie się koncert inauguracyjny. W kolejnych dniach zaproszone zespoły będą prezentowały swoje repertuary na kilku scenach w różnych miejscowościach.

Festiwalowym występom będzie towarzyszyć szereg imprez, m.in. koncert Szymona Chodynieckiego i De Mono (27.07.2018 r.) oraz jarmark zaborski (29.07.2018 r.).

Zakończenie festiwalu tradycyjnie nastąpi w Brusach – o godzinie 18:00 goście wezmą udział w ekumenicznej Mszy Świętej, następnie korowód uczestników przemaszeruje na plac przy Zespole Szkół, gdzie odbędzie się koncert finałowy.

Poznajmy bliżej festiwalowych gości:

Rosja:
Zespół National Folk Dance “ROSSIYANE” to jeden z najbardziej znanych zespołów Rosji. Powstał w 1984 roku. W repertuarze zespół posiada różne rosyjskie kompozycje taneczne z różnych regionów tego kraju.

Meksyk:
Zespół Folklorystyczny Compañía Titular de Danza Folklórica z Universidad Autónoma de Nuevo León z Meksyku założony został w 2010 roku przez studentów uczelni wyższych, którzy z wielkim zaangażowaniem pokazują i upowszechniają meksykańskie bogactwo folkloru w kraju i poza nim.

Macedonia:
Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca “Stobi” z Gradsko z Macedonii istnieje 20 lat. Od tego czasu rozpowszechnia w Europie i na świecie macedoński folklor i tradycję. Zespół uczestniczył we wielu festiwalach w Macedonii, a także na międzynarodowych festiwalach w Polsce, Rumunii, Francji, Niemczech, Turcji, Serbii i Bułgarii.

Turcja:
Zespół “Efem Genclik ve Spor Kulubu” działa przy Europejskim Klubie Młodzieży i Sportu w Izmirze na zachodnim wybrzeżu Morza Egejskiego Turcji. Zespół powstał w 1974 roku a głównym celem zespołu jest zachowanie i utrwalanie obyczajów, tradycji, tańców, muzyki i strojów. Kolejnym celem zespołu jest promowanie kultury ludowej na terenie Turcji jak i poza jej granicami.

Niemcy:
„Trachtengruppe Lindhorst” to zespół folklorystyczny z Niemiec z miejscowości Lindhorst, który został założony w 1936 roku. Działalność zespołu to dbanie o ludowe regionalne stroje z Dolnej Saksonii, pielęgnacja zwyczajów, w szczególności zwyczajów podczas uroczystości weselnych oraz nauka i upowszechnianie tańców ludowych. W repertuarze zespołu znajdują się m.in. takie tradycyjne tańce jak: taniec chłopski, taniec gospodarza, półksiężyc, polka młyn, skrzydła wiatraka.

Białoruś:
Zespół pieśni i tańca “Brześcianka” powstał w 1968 roku. Skład zespołu to orkiestra, chór i grupa taneczna, której występy pokazują życie i kulturę rodzimej Białorusi. Zespół występował na scenach Odessy, Rygi, Kowna, Batumi, Kazania i innych większych i mniejszych miast byłego Związku Radzieckiego, a także we wielu innych krajach.

Bośnia i Hercegowina:
Zespół Folklorystyczny ”Saobracajac” swoją siedzibę ma w Sarajewie. Zespół jest laureatem wielu konkursów, przeglądów i festiwali, w tym trzech międzynarodowych. “Saobracajac” w swoim repertuarze posiada pieśni, tańce i muzykę z trzech państw: Bośni, Serbii i Chorwacji.

Może Ciebie również zainteresować:

Zaklęte w piosenkach: Folklor polski jako źródło inspiracji muzycznej
Folklor polski jest niezwykle bogaty i różnorodny. To skarb, który przechowuje tradycje, historie i ducha naszego narodu. Od wieków pieśni, tańce i melodie przekazywane są z pokolenia na pokolen...
Odkrywaj folklor: Fascynujące tradycje i tańce z różnych regionów świata
Każdy region świata ma swoje unikalne tradycje, kultury i dziedzictwo. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów tych różnorodności jest folklor, który obejmuje tradycje muzyczne, taneczne i h...
Bałkańskie melodie - "Ederlezi"
"Ederlezi" to popularna tradycyjna pieśń ludowa mniejszości romskiej na Bałkanach.Piosenka ma swoją nazwę od Ederlezi - wiosennego święta z okazji powrotu wiosny, świętowanego szczególnie przez R...
Czardasz - taniec węgierski
Csárdás, Czardasz - to tradycyjny węgierski taniec ludowy, którego nazwa pochodzi od csárda (starego węgierskiego terminu dla tawerny). Powstał na Węgrzech i został spopularyzowany przez zespoły muzy...
Dożynki - święto zakończenia żniw
Dożynki, nazywane także obżynkami, okrężnem lub wieńcowinami, to ludowe święto związane z zakończeniem żniw. Żniwa to okres wyjątkowo ważny dla ludzi na wsi. Od tego, ile plonów zbiorą, zależało ich ...
Noc Świętojańska
Noc Kupały, nazywana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, Sobótką, Nocą Świętojańską, to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Jest ono obchodzone w czasie najkrótszej nocy w rok...
Polska rzeźba ludowa
Polska rzeźba ludowa to dziedzina sztuki ludowej, która rozwijała się na ziemiach polskich wśród niższych warstw społeczeństwa od końca średniowiecza do połowy XX wieku.Figuralna rzeźba religijna...
Południca – słowiański demon
W polskiej kulturze ludowej była obecna wiara w istnienie demonów, kojarzonych ze zjawiskami atmosferycznymi, przyrodniczymi, czy dotyczącymi życia społecznego.PołudniceWedług wierzeń słowiań...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *