sobota, 10 czerwca

Microsoft przestał sprzedawać system Windows 10? Nie musisz się tym martwić

Jeśli chcesz kupić kopię systemu Windows 10 od firmy Microsoft, nie masz szczęścia.

Microsoft zaprzestał sprzedaży zarówno wersji Home, jak i Pro systemu operacyjnego 31 stycznia 2023 r., pozostawiając Windows 11 jako jedyną wersję dostępną do zakupu w ich witrynie.

Jednak nic się nie zmieniło w zakresie obsługi systemu Windows 10. Wszyscy użytkownicy będą nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń do października 2025 r., a do tego czasu mogą nawet zostać dodane nowe funkcje.

Fakt, że system Windows 10 nie będzie już dostępny do kupienia, nie jest tak znaczący, jak się wydaje. Oto cztery kluczowe powody.

Nadal będzie dostępny u sprzedawców detalicznych

Ten termin 31 stycznia konkretnie odnosił się do samego Microsoftu. System Windows 10 był dostępny u kilku zewnętrznych sprzedawców detalicznych przez cały okres jego istnienia i nie oczekuje się, że to się zmieni w najbliższym czasie.

Pamiętaj, że instalacja systemu Windows 10 w pierwszej kolejności to najłatwiejszy sposób na bezpłatną aktualizację do systemu Windows 11. Ale niekoniecznie musisz za to płacić.

Nadal możesz otrzymać system Windows 10 za darmo

Kiedy Windows 10 został wydany w 2015 roku, Microsoft zaoferował bezpłatną aktualizację z Windows 7 lub Windows 8. Technicznie wygasło to rok później, ale nadal działało i działa na początku 2023 roku.

Aby go uzyskać, po prostu przejdź do strony pobierania systemu Windows 10 w witrynie firmy Microsoft. W sekcji „Utwórz nośnik instalacyjny systemu Windows 10” kliknij „Pobierz narzędzie teraz” i uruchom je tak, jak każdą inną aplikację.

Wybierz „Uaktualnij ten komputer teraz”, jeśli używasz urządzenia, które chcesz zaktualizować, lub „Utwórz nośnik instalacyjny”, jeśli chcesz zaktualizować inne urządzenie lub więcej niż jedno.

Nowe urządzenia są dostarczane z preinstalowanym systemem Windows 10 (lub 11).

Jeśli kupiłeś laptopa z systemem Windows lub gotowy komputer stacjonarny w latach 2015-2021, prawdopodobnie miał on preinstalowany system Windows 10. Wsparcie będzie dostępne do października 2025 r., więc nie musisz jeszcze instalować systemu Windows 11, chyba że chcesz — uaktualnienie jest bezpłatne.

Jednak wszystkie urządzenia wypuszczone na rynek od października 2021 r. prawdopodobnie będą używać systemu Windows 11. Możesz przejść na system Windows 10, jeśli ci się to nie podoba, i przez jakiś czas oba będą dostępne.

Jeśli budujesz własny komputer, może to utrudnić zdobycie kopii systemu Windows 10. Ale nie jest to niemożliwe, jak wyjaśniliśmy wyżej.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nadal używasz starszej wersji systemu Windows, ważne jest, aby jak najszybciej uaktualnić system do co najmniej systemu Windows 10.

I tak nie powinieneś używać systemu Windows 7 lub 8

Microsoft ogólnie wspiera każdą główną wersję systemu Windows przez około dekadę, ale terminy zarówno dla systemu Windows 7 (styczeń 2020 r.), jak i Windows 8 (styczeń 2023 r.) już minęły.

O ile nie zignorujesz ostrzeżeń, będziesz teraz aktualizowany do systemu Windows 10 lub 11. Dalsze korzystanie ze starszych wersji stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa, narażając Cię na błędy lub inne luki w zabezpieczeniach, których Microsoft nie naprawi.

Nawet gdyby Microsoft kontynuował sprzedaż systemu Windows 10 po styczniu, nie byłby to powód, aby kiedykolwiek używać systemu Windows 7 lub 8. Nie ma potrzeby spieszyć się z zakupem systemu Windows 10 teraz, ponieważ prawdopodobnie już go masz. Jeśli nie, upływ tego terminu niczego nie zmienia.

Może Ciebie również zainteresować:

Jak zacząć przygodę z joggingiem i utrzymać regularność treningów?
Jogging jest jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na poprawę kondycji fizycznej i samopoczucia. Dla wielu osób jest także formą relaksu i sposobem na odprężenie się po intensywnym dniu....
Jak zwiększyć wydajność swojego komputera? Praktyczne wskazówki
W dzisiejszym świecie, w którym korzystamy z komputerów do wielu celów, wydajność naszego sprzętu jest kluczowa. Czy to w pracy, podczas grania w gry, czy też przeglądania internetu, chcemy, aby...
Odkryj magię muzyki: Jak wybrać instrument muzyczny dla siebie
Muzyka jest niezwykłą formą wyrazu, która potrafi poruszyć nasze emocje i przynieść wiele radości. Jeśli chciałbyś wejść w świat muzyki i nauczyć się grać na instrumencie, istnieje wiele możliwo...
6 podstawowych wskazówek dla lepszych zdjęć krajobrazowych
Fotografia krajobrazowa obejmuje szerokie spektrum tematyczne, począwszy od prostych martwych natur, przez klasyczną fotografię przyrody, aż po fotografię architektury. Istnieje wiele rzeczy, kt...
Fotografowanie jesieni - poradnik dla początkujących
Na końcu lata, gdy wieczory stają się krótsze, a noce znacznie chłodniejsze, natura wokół nas zmienia się zauważalnie szybciej. Zanim drzewa zrzucą swoje letnie szaty, nabierają jaskrawych kolor...
W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale DC?
DCEU (DC Extended Universe) to dość chaotyczna oś czasu do rozwikłania, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że niektóre filmy nie pasują do ogólnego kanonu.Jeśli jednak chcesz odświeżyć sw...
Jak grać w grę planszową “Pędzące Ślimaki”? Zasady gry
Pędzące Ślimaki to prosta i zabawna gra karciana dla całej rodziny, zaprojektowana przez znanego autora Reiner Knizia. Jest to trzecia gra z serii “pędzących” gier, po Pędzących Żółwiach i Pędzących ...
Jak grać w grę planszową “Karmaka”? Zasady gry
Karmaka to taktyczna gra karciana, która rozgrywa się na przestrzeni wielu “żyć”. Każdy gracz zaczyna grę jako Żuk Gnojarz, z kartami w ręce i małą, osobistą talią. Kiedy skończą ci się karty, twoje ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *