czwartek, 30 maja

Microsoft przestał sprzedawać system Windows 10? Nie musisz się tym martwić

Jeśli chcesz kupić kopię systemu Windows 10 od firmy Microsoft, nie masz szczęścia.

Microsoft zaprzestał sprzedaży zarówno wersji Home, jak i Pro systemu operacyjnego 31 stycznia 2023 r., pozostawiając Windows 11 jako jedyną wersję dostępną do zakupu w ich witrynie.

Jednak nic się nie zmieniło w zakresie obsługi systemu Windows 10. Wszyscy użytkownicy będą nadal otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń do października 2025 r., a do tego czasu mogą nawet zostać dodane nowe funkcje.

Fakt, że system Windows 10 nie będzie już dostępny do kupienia, nie jest tak znaczący, jak się wydaje. Oto cztery kluczowe powody.

Nadal będzie dostępny u sprzedawców detalicznych

Ten termin 31 stycznia konkretnie odnosił się do samego Microsoftu. System Windows 10 był dostępny u kilku zewnętrznych sprzedawców detalicznych przez cały okres jego istnienia i nie oczekuje się, że to się zmieni w najbliższym czasie.

Pamiętaj, że instalacja systemu Windows 10 w pierwszej kolejności to najłatwiejszy sposób na bezpłatną aktualizację do systemu Windows 11. Ale niekoniecznie musisz za to płacić.

Nadal możesz otrzymać system Windows 10 za darmo

Kiedy Windows 10 został wydany w 2015 roku, Microsoft zaoferował bezpłatną aktualizację z Windows 7 lub Windows 8. Technicznie wygasło to rok później, ale nadal działało i działa na początku 2023 roku.

Aby go uzyskać, po prostu przejdź do strony pobierania systemu Windows 10 w witrynie firmy Microsoft. W sekcji „Utwórz nośnik instalacyjny systemu Windows 10” kliknij „Pobierz narzędzie teraz” i uruchom je tak, jak każdą inną aplikację.

Wybierz „Uaktualnij ten komputer teraz”, jeśli używasz urządzenia, które chcesz zaktualizować, lub „Utwórz nośnik instalacyjny”, jeśli chcesz zaktualizować inne urządzenie lub więcej niż jedno.

Nowe urządzenia są dostarczane z preinstalowanym systemem Windows 10 (lub 11).

Jeśli kupiłeś laptopa z systemem Windows lub gotowy komputer stacjonarny w latach 2015-2021, prawdopodobnie miał on preinstalowany system Windows 10. Wsparcie będzie dostępne do października 2025 r., więc nie musisz jeszcze instalować systemu Windows 11, chyba że chcesz — uaktualnienie jest bezpłatne.

Jednak wszystkie urządzenia wypuszczone na rynek od października 2021 r. prawdopodobnie będą używać systemu Windows 11. Możesz przejść na system Windows 10, jeśli ci się to nie podoba, i przez jakiś czas oba będą dostępne.

Jeśli budujesz własny komputer, może to utrudnić zdobycie kopii systemu Windows 10. Ale nie jest to niemożliwe, jak wyjaśniliśmy wyżej.

Jeśli jednak z jakiegoś powodu nadal używasz starszej wersji systemu Windows, ważne jest, aby jak najszybciej uaktualnić system do co najmniej systemu Windows 10.

I tak nie powinieneś używać systemu Windows 7 lub 8

Microsoft ogólnie wspiera każdą główną wersję systemu Windows przez około dekadę, ale terminy zarówno dla systemu Windows 7 (styczeń 2020 r.), jak i Windows 8 (styczeń 2023 r.) już minęły.

O ile nie zignorujesz ostrzeżeń, będziesz teraz aktualizowany do systemu Windows 10 lub 11. Dalsze korzystanie ze starszych wersji stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa, narażając Cię na błędy lub inne luki w zabezpieczeniach, których Microsoft nie naprawi.

Nawet gdyby Microsoft kontynuował sprzedaż systemu Windows 10 po styczniu, nie byłby to powód, aby kiedykolwiek używać systemu Windows 7 lub 8. Nie ma potrzeby spieszyć się z zakupem systemu Windows 10 teraz, ponieważ prawdopodobnie już go masz. Jeśli nie, upływ tego terminu niczego nie zmienia.

Może Ciebie również zainteresować:

Jak zrobić zrzut ekranu w systemie Windows

Robienie zrzutu ekranu to coś, co wielu z nas robi każdego dnia i jest przydatne w różnych sytuacjach.Chcesz zachować coś ważnego na przyszłość, podzielić się tym ze znajomym lub uzyskać zda...

Jak skonfigurować wiele monitorów w systemie Windows 11

Jeśli długo pracujesz z domu, prawie na pewno będziesz potrzebować więcej niż jednego wyświetlacza. Drugi (lub trzeci) ekran może zmienić Twoją produktywność, nawet jeśli służy tylko do oddziele...

Jak otworzyć pliki HEIC w systemie Windows 10

Od premiery iOS 11 w 2017 roku wszystkie iPhone'y i iPady domyślnie zapisują zdjęcia w standardzie HEIC.Przejście z JPG może wydawać się dziwne, ale ma znaczące zalety. Rozmiary plików są zw...

Jak podłączyć słuchawki Bluetooth do Chromecasta

Nie jest to szczególnie oczywiste, ale podłączenie pary bezprzewodowych słuchawek Bluetooth do Chromecasta z Google TV jest łatwe i bardzo przydatne.Google nie robi wielkiej sprawy z tej fun...

Jak podłączyć AirPods do Chromebooka

Słuchanie muzyki lub uzyskiwanie lepszej jakości dźwięku podczas przesyłania strumieniowego z serwisu Netflix na Chromebooka jest łatwe dzięki słuchawkom. Ale jeśli nie masz ochoty zaplątać się ...

Jak przesyłać pliki między Androidem a Windowsem

Jako najpopularniejsze na świecie systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych i urządzeń przenośnych, wiele osób regularnie korzysta zarówno z systemu Android, jak i Windows.Większość ap...

Jak otworzyć pliki EPUB w systemie Windows

Zarówno Windows 10, jak i Windows 11 mogą natywnie otwierać różne typy plików, ale nie zawiera to jeszcze EPUB.Pomimo tego, że jest to jeden z najpopularniejszych formatów e-booków, oznacza ...

Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w systemie Windows 11

Podobnie jak jego poprzednik, system Windows 11 wykonuje wiele operacji w tle podczas korzystania z niego. Większość z nich jest ważna, aby wszystko działało płynnie, niezależnie od tego, czy ch...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *