piątek, 2 grudnia

“Katedra Marii Panny w Paryżu” – książka

Katedra Marii Panny w Paryżu” Victora Hugo to powieść, której wątki wiele osób zna przede wszystkim dzięki animacji Disneya “Dzwonnik z Notre Dame”. Fabuła powieści jest przeplatana rozbudowanymi opisami architektury Paryża, społeczności i realiów czasów, w których dzieje się akcja. I to właśnie one stanowią o wyjątkowości tej pozycji, ich styl i malowniczość stoją na najwyższym poziomie.

Akcja powieści toczy się w średniowiecznym Paryżu. Najważniejszym tematem tej wielowątkowej prozy są dzieje miłości archidiakona Klaudiusza Frollo do młodej Cyganki Esmeraldy. Autor stworzył również słynną postać Quasimoda, dzwonnika Notre Dame. Powieść, którą Hugo nazwał “malowidłem Paryża w XV wieku”, była wielokrotnie ekranizowana, na jej podstawie powstały także filmy rysunkowe wyprodukowane m.in. przez studio Walta Disneya.

Książkę miałem przyjemność czytać w wydaniu Świata Książki z 1997 roku. Oryginalnie posiada obwolutę, ale do mnie trafiło bez niej – i muszę przyznać, że w tej formie prezentuje się wyjątkowo ładnie i niewątpliwie pasuje do tej pozycji.

Moja ocena: 9
Lubimyczytac.pl: 7,
9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.