sobota, 10 czerwca

Jak zwolnić miejsce na telefonie z systemem Android?

Kończy Ci się miejsce w pamięci telefonu i nie masz gniazda microSD? Te sztuczki mogą pomóc.

Większość z nas korzysta z telefonów przez kilka godzin dziennie, więc sensowne jest przechowywanie na nich wszystkiego, co dla Ciebie ważne. Niezależnie od tego, czy chodzi o całą kolekcję zdjęć, ważne dokumenty czy kluczowe aplikacje, smartfony są cyfrową reprezentacją naszego życia.

Oznacza to jednak, że pamięć telefonu może szybko się zapełnić. Większość urządzeń ma obecnie co najmniej 128 GB, ale niektóre nadal oferują 64 GB lub nawet mniej. Dużą część tego zajmuje sam Android, więc może się okazać, że zbliżasz się do końca dostępnej pojemności lub otrzymujesz przerażające ostrzeżenie o małej pozostałej ilości miejsca.

W wielu telefonach można to rozwiązać, wkładając kartę microSD do kieszeni SIM, co pozwala przenosić duże pliki z pamięci wewnętrznej. Ale co, jeśli twój telefon tego nie obsługuje?

Przeniesienie wszystkiego na inne urządzenie i przywrócenie ustawień fabrycznych to coś, co mogłeś rozważyć, ale często jest to bardziej drastyczne niż konieczne.

Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz wykonać, aby zwolnić znaczną ilość miejsca na telefonie z Androidem. Nawet jeśli nie napotkałeś jeszcze żadnych problemów z pamięcią masową, właściwe zarządzanie pamięcią może pomóc w utrzymaniu dobrego działania pod względem wydajności.

Przenieś zdjęcia i filmy do magazynu w chmurze

Jest to prawdopodobnie jedyna pozycja na tej liście, która będzie miała większy wpływ niż jakakolwiek inna. Zdjęcia i filmy zajmują ogromną ilość miejsca, a im więcej tego się gromadzi, tym mniej prawdopodobne jest, że będziesz chciał je sortować.

Na szczęście prawie wszystkie telefony z Androidem mają preinstalowane Zdjęcia Google. Każdy, kto ma konto Google, otrzymuje bezpłatnie 15 GB przestrzeni dyskowej, chociaż jest ona współdzielona z Gmailem i Dyskiem Google.

Jeśli nigdy wcześniej tego nie konfigurowałeś lub nie masz preinstalowanej aplikacji, wykonaj następujące czynności:

- Otwórz Sklep Google Play i wyszukaj Zdjęcia Google
- Obok odpowiedniego wyniku dotknij „Zainstaluj”
- Po zakończeniu instalacji dotknij „Otwórz”
- Po wyświetleniu monitu stuknij „Zezwól”, aby zapewnić dostęp do zdjęć i filmów przechowywanych na urządzeniu
- Upewnij się, że na następnym ekranie wybrałeś „Włącz kopię zapasową”
- Na następnym ekranie wybierz „Oryginalna jakość” i „Oszczędzanie pamięci”. Ta ostatnia pozwala przechowywać więcej, ale w niższej jakości
- Stuknij swoją ikonę w prawym górnym rogu, a powinieneś zobaczyć komunikat „Kopia zapasowa jest włączona. Przygotowuję się do utworzenia kopii zapasowej”

Możesz teraz opuścić aplikację, aby wykonać kopię zapasową w tle. Od teraz wszystkie Twoje lokalnie przechowywane zdjęcia i filmy będą automatycznie przesyłane tutaj i dostępne na wszystkich Twoich urządzeniach – do limitu 15 GB. Nieograniczone bezpłatne miejsce na dane skończyło się w czerwcu 2021 r ., więc za kolejne będziesz musiał zapłacić za subskrypcję Google One. Plany zaczynają się od 89,99 zł rocznie (lub 8,99 zł miesięcznie przy rozliczeniu miesięcznym) za 100 GB miejsca.

Dostępne są alternatywne opcje, takie jak iCloud , które oferują 10 GB bezpłatnej przestrzeni dyskowej i opcję jednorazowych planów na całe życie. Istnieją inne alternatywy do rozważenia, ale bezpłatna oferta Zdjęć Google jest najlepszą opcją dla większości ludzi. Nawet jeśli przeniesiesz tylko niektóre pliki, zrobi to znaczącą różnicę.

Przenieś dane na Dysk Google

Ze względu na to, że używasz telefonu z systemem operacyjnym należącym do Google, warto również skorzystać z innych narzędzi Google do przechowywania danych w chmurze. Chociaż pliki dokumentów zajmą znacznie mniej miejsca (chyba że masz ich dużo lub na przykład wiele wielostronicowych plików PDF), wszystkie można przenieść na Dysk Google. Spowoduje to utworzenie przydatnej kopii zapasowej i udostępnienie tych plików z dowolnego urządzenia online.

Jak wspomniano powyżej, otrzymujesz 15 GB za darmo w połączeniu z Dyskiem Google i Gmailem. Ale jedna subskrypcja Google One obejmuje wszystkie trzy usługi.

Nie ma sposobu na automatyczne przesyłanie plików na Dysk Google w telefonie, ale możesz łatwo dodać je ręcznie:

- Otwórz Dysk Google
- Prawdopodobnie zostanie wyświetlona strona „Sugestie”. Jeśli nie, dotknij go u góry ekranu
- W prawym dolnym rogu stuknij ikonę +
- Zostanie wyświetlonych sześć opcji. Najbardziej odpowiedni tutaj jest „Prześlij”
- Zezwól aplikacji na dostęp do plików, jeśli zostaniesz o to poproszony, a następnie znajdź ten, który chcesz przesłać
- Stuknij dowolny plik, aby go przesłać, lub naciśnij i przytrzymaj, aby wybrać więcej niż jeden plik naraz

Pliki zostaną teraz przesłane na Dysk Google i będą dostępne na wszystkich Twoich urządzeniach.

Usuń multimedia WhatsApp

Zatrzymanie zapisywania zdjęć i filmów w telefonie przez WhatsApp jest dość łatwe. Czy wiesz jednak, że przechowuje również wszelkie multimedia, które wysyłasz w samej aplikacji WhatsApp?

Wiele z nich to pliki, których już nie chcesz lub nie potrzebujesz, ale istnieje sposób zarządzania nimi z poziomu aplikacji:

- Otwórz WhatsApp
- Stuknij trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierz „Ustawienia”
- Stuknij „Pamięć i dane”, a następnie „Zarządzaj pamięcią”
- Zostanie wyświetlony ekran podsumowujący wszystkie rozmowy i duże pliki. Stuknij dowolny i wybierz pliki, które chcesz usunąć, lub istnieje opcja „Wybierz wszystko”

Usuń pobrane pliki

Wszyscy zawsze zapominają o pobranych plikach, które często pozostają w zapomnianym folderze na długo po tym, jak były dla Ciebie przydatne. Jeśli nie masz aplikacji do przeglądania plików na swoim urządzeniu, możesz ją bezpłatnie pobrać z Google Play. Teraz wyszukaj folder Pobrane i usuń wszystko, czego nie potrzebujesz.

Jednak warto również usuwać pliki do pobrania z wybranej przeglądarki internetowej. Jeśli to Chrome:

- Otwórz aplikację Chrome
- Stuknij trzy kropki w prawym górnym rogu i wybierz „Pobrane”
- Na następnym ekranie naciśnij i przytrzymaj dowolne pliki, które chcesz usunąć, a następnie stuknij ikonę kosza w prawym górnym rogu

Nie zostaniesz poproszony o potwierdzenie, że zgadzasz się na ich usunięcie, więc zachowaj ostrożność. Proces będzie podobny w dowolnej mobilnej przeglądarce internetowej.

Usuń niechciane aplikacje i gry

Czasami ludzie myślą, że usunęli wszystkie śmieci, które zainstalowali przez Google Play, a tak naprawdę wszystko, co zrobili, to przeskanowali ekran główny w poszukiwaniu nieużywanych aplikacji i usunęli te, które tam znaleźli. Co gorsza, czasami usunęli tylko ikonę skrótu, a aplikacja nadal czai się w szufladzie aplikacji. Nie wszystkie telefony z Androidem umożliwiają odinstalowanie aplikacji z ekranu głównego.

Najlepszym sposobem na odkrycie nieużywanych aplikacji i gier jest odwiedzenie menu Aplikacje w Ustawieniach. Chcesz uniknąć usuwania czegoś ważnego tylko dlatego, że nie wydaje Ci się to znajome, więc upewnij się, że patrzysz tylko na kartę Pobrane, jeśli Twoje urządzenie oferuje taką opcję.

Alternatywnie możesz uzyskać dostęp do listy aplikacji i gier pobranych ze sklepu Google Play:

- Otwórz Sklep Google Play
- Stuknij swoją ikonę w prawym górnym rogu ekranu i wybierz „Zarządzaj aplikacjami i urządzeniem”
- Stuknij kartę „Zarządzaj” u góry ekranu i upewnij się, że wybrana jest opcja „Zainstalowane”.
- Aby odinstalować dowolną aplikację, zaznacz pole obok niej, a następnie ikonę kosza w prawym górnym rogu
- Stuknij „Odinstaluj”, aby potwierdzić

Nie unikaj usuwania płatnych aplikacji tylko dlatego, że wydałeś na nie pieniądze. Wszelkie wcześniejsze zakupy w Google Play można bezpłatnie pobrać ponownie w późniejszym terminie.

Może Ciebie również zainteresować:

Jak zacząć przygodę z joggingiem i utrzymać regularność treningów?
Jogging jest jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na poprawę kondycji fizycznej i samopoczucia. Dla wielu osób jest także formą relaksu i sposobem na odprężenie się po intensywnym dniu....
Jak zwiększyć wydajność swojego komputera? Praktyczne wskazówki
W dzisiejszym świecie, w którym korzystamy z komputerów do wielu celów, wydajność naszego sprzętu jest kluczowa. Czy to w pracy, podczas grania w gry, czy też przeglądania internetu, chcemy, aby...
Odkryj magię muzyki: Jak wybrać instrument muzyczny dla siebie
Muzyka jest niezwykłą formą wyrazu, która potrafi poruszyć nasze emocje i przynieść wiele radości. Jeśli chciałbyś wejść w świat muzyki i nauczyć się grać na instrumencie, istnieje wiele możliwo...
6 podstawowych wskazówek dla lepszych zdjęć krajobrazowych
Fotografia krajobrazowa obejmuje szerokie spektrum tematyczne, począwszy od prostych martwych natur, przez klasyczną fotografię przyrody, aż po fotografię architektury. Istnieje wiele rzeczy, kt...
Fotografowanie jesieni - poradnik dla początkujących
Na końcu lata, gdy wieczory stają się krótsze, a noce znacznie chłodniejsze, natura wokół nas zmienia się zauważalnie szybciej. Zanim drzewa zrzucą swoje letnie szaty, nabierają jaskrawych kolor...
W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale DC?
DCEU (DC Extended Universe) to dość chaotyczna oś czasu do rozwikłania, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że niektóre filmy nie pasują do ogólnego kanonu.Jeśli jednak chcesz odświeżyć sw...
Jak grać w grę planszową “Pędzące Ślimaki”? Zasady gry
Pędzące Ślimaki to prosta i zabawna gra karciana dla całej rodziny, zaprojektowana przez znanego autora Reiner Knizia. Jest to trzecia gra z serii “pędzących” gier, po Pędzących Żółwiach i Pędzących ...
Jak grać w grę planszową “Karmaka”? Zasady gry
Karmaka to taktyczna gra karciana, która rozgrywa się na przestrzeni wielu “żyć”. Każdy gracz zaczyna grę jako Żuk Gnojarz, z kartami w ręce i małą, osobistą talią. Kiedy skończą ci się karty, twoje ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *