Niedawno pisałem o zespole “Rokiczanka”, który ludowym przyśpiewkom nadaje nowoczesny charakter. Kilka dni temu światło dzienne ujrzał inny sposób promowania folkloru. Zespół Pieśni i Tańca “Szczecinianie” przygotował jeden z hitów zespołu Depeche Mode “Enjoy the silence” w ludowym stylu.
Folkowy cover na fanpage’u Depeche Mode
Brytyjscy muzycy z zespołu Depeche Mode od kilku miesięcy prowadzą wyjątkową akcję na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Wybrani przez nich fani z całego świata mogą przez 24 godziny zarządzać ich stroną w medium społecznościowym.
4 października oficjalnym profilem Depeche Mode zarządzała 24-latka ze Szczecina, Tulia Katharina Biczak:
Mam dla Was niespodziankę! Od 12 lat jestem członkinią zespołu pieśni i tańca. Śpiewam I gram na bębnie, w ten sposób realizuję moją pasję jaką jest muzyka. Uważam, że między tradycyjną muzyką ludową, a muzyką DM jest powiązanie – obie są różnorodne, pełne energii, ale też nostalgiczne. Właśnie dlatego poprosiłam moich przyjaciół o stworzenie coveru piosenki Enjoy the silence DM. Miłego słuchania!
Ubrani w polskie ludowe stroje artyści z zespołu folkowego stworzyli cover, wygrywany na skrzypach, akorderonie i bębnie – instrumentach towarzyszących im na co dzień podczas wykonywania tradycyjnego repertuaru grupy.
Interpretacja hitu spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. Fani i obserwatorzy profilu głównie w pozytywnych komentarzach docenili interpretację utworu, a także kostiumy wykonawców.
„Enjoy the Silence”
Jest to utwór z płyty „Violator”. Swoją premierę miała ponad 17 lat temu – w marcu 1990 roku. Jest to jeden z najbardziej znanych i największych przebojów zespołu Depeche Mode.
Zespół Pieśni i Tańca “Szczecinianie”
Członkowie zespołu “Szczecinianie” przyznają, że stworzenie coveru było przez nich traktowane jako zabawa. Popularność jaką zdobył mile ich zaskoczyła, jednak nie planują zmieniać profilu swojej działalności. Dalej chcą być związani z tradycyjną, polską muzyką ludową.
Zespół prowadzi działalność artystyczną już od 15 lat. Kierownikami zespołu są Ewa Ott-Kamińska (choreograf i instruktor), Kazimierz Ott oraz odpowiadający za kapelę Krzysztof Kamiński.
Grupa posiada własną kapelę, która podczas koncertów wzmacnia przekaz artystyczny. W repertuarze zespołu zobaczyć można m.in. tańce kaszubskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, lubelskie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie oraz narodowe. Na stałe współpracuje z wybitnymi choreografami z całej Polski.
Zespół “Szczecinianie” większość osób poznała dopiero przy okazji tego coveru. Ja z nim się spotkałem po raz pierwszy trafiając na fragment ich koncertu, w którym wykonują tańce spiskie – jednej z moich ulubionych suit. Można go zobaczyć na Youtube.
Serdecznie dziękujemy 🙂
http://www.facebook.com/szczecinianie/posts/1678896708807557
To ja dziękuję za fajne wykonanie Spisza, nie zliczę ile już razy ten występ wyświetliłem, a “Karcmarecka” – pierwsza klasa 🙂
Tu zatańczyliśmy Spisz w koncercie Mazowsza.
https://youtu.be/uO0zFnzSLPE
a tu w tym roku podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Kaszuby i Spisz: https://youtu.be/IBMYknexKxQ?t=9m30s
Serdecznie pozdrawiamy,
Tych występów jeszcze nie widziałem, dziękuję! Właśnie tak wykonywany folklor lubię – żywo, z przytupem i uśmiechem. Gdybyście planowali koncert w Trójmieście albo Brusach to dajcie znać – na pewno się pojawię.
PS. Sprawdziłem, że byliście na XVI MFF w Brusach w 2010 r. – więc chyba już Was widziałem na żywo 🙂
Byliśmy też w 2015 roku. Było Wspaniale!
http://www.facebook.com/pg/szczecinianie/photos/?tab=album&album_id=1006744809356087